Денят

7 септември назад във времето

1862 г. – българската легия в Белград е разпусната по решение на военния министър на Сърбия.
1869 г. – солунската българска община тържествено открива ново смесено българско училище. Училището се помещава в къщата на търговеца Иван Пепов. В началото се обучават 110 деца, разделени в две отделения – за момчета и за момичета. За учител е поканен йеродякон Агапий Войнов, по-късно заменен от Стоян Божков.
1877 г. – със засилена артилерийска подготовка започва първият етап на Третата атака на Плевен, по време на Руско турската освободителна война 1877-1878 г.
Обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско-турската война. Тя продължава 5 месеца.
1883 г. – съставено е първото в българската история коалиционно правителство от умерени либерали и консерватори начело с Драган Цанков.
1913 г. – избухва Охридското въстание на българското и албанското население срещу сръбската власт в Македония. Охридско-Дебърското въстание е съвместна акция на българското и албанското население срещу сръбския режим във Вардарска Македония, установен след Междусъюзническата война 1913 г. Обхваща Дебърско, Стружко и Охридско.
1916 г. – генерал Иван Колев със своята 1-ва конна дивизия нанася съкрушителен удар на 47-и руски корпус. По време на Първата световна война ген. Иван Колев е инспектор на конницата и началник на Конната дивизия. Под негово ръководство тя взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа по време на Първата световна война 1914–1918.
1940 г. – България и Румъния подписват Крайовския договор. С този договор се урежда връщането на Южна Добруджа на България (предадена на Румъния с Букурещкия мирен договор – 1913 г.; оставена за нея според Ньойския мирен договор 1919 г.).
1954 г. – открит е Паметникът на Съветската армия в центъра на София.
1968 г. – във Варна е открит Дворецът на спорта и културата.
1978 г. – в Лондон, на моста „Ватерло“, е извършен атентат срещу писателя Георги Марков. На следващия ден състоянието му се влошава и той постъпва в болница, където умира.
Денят 7 септември по света:
1776 г. – американската подводница “Американ Търтъл” става първият морски съд от този род, използван при военна операция – тя прави неуспешен опит да прикачи мина на британския флагмански кораб “Ийгъл” в залива на Ню Йорк.
1911 г. – френският поет Гийом Аполинер е арестуван по подозрение в участие в кражбата на картината на Леонардо да Винчи „Мона Лиза“ от Лувъра. Пет дни по-късно той е освободен.
1977 г. – САЩ и Панама сключват договор за използването на Панамския канал, който отменя предишните им споразумения и определя 31 декември 1999 г. като датата, на която САЩ ще предадат юрисдикцията на зоната на канала на правителството на Панама.
На 7 септември са родени: 1870 г. – роден е Александър Иванович Куприн – руски писател. 1909 г. – роден е Елиа Казан – американски режисьор от гръцки произход. 1911 г. – роден е Тодор Христов Живков – политически и държавен деец. 1915 г. – роден е Стефан Любомиров Каракостов – български историк, театровед и философ. 1916 г. – роден е Иван Димитров Сестримски – български историк и критик.