1981 г. – Открит е Античният театър в Пловдив.
Той е датиран към началото на II в. от н.е., по времето на император Траян /98-117 г./. Разкрит е при археологически разкопки, проведени в периода 1968-79 г. от Археологически музей – Пловдив и в последствие е включен Фв границите на архитектурния резерват „Старинен Пловдив”.
1974 г. – В пристанище Варна, на вода е пуснат първият от серията 13 500-тонни моторни кораби за универсални товари „Капитан Петко – войвода”. Корабът е построен в Херсон за нуждите на Параходство БМФ.
1968 г. – Публикуван е Закон за изобретенията и рационализациите.
1944 г. – В 6 часа сутринта, след артилерийска и авиационна подготовка, частите на 2-ра пехотна дивизия и Парашутната дружина атакуват Стражинската позиция.
Боевете за Стражинската укрепена позиция започват още на 6 октомври 1944 г. Между 10 – 17 октомври частите на Първа българска армия, под командването на генерал-майор Владимир Стойчев, се реорганизират за решително настъпление срещу отбраняващите се на линията с. Петралица – вис. Стражин немски части.
Въпреки усилията и многото жертви атаката е отблъсната. След неуспеха на сутрешната офанзива срещу Стражинската укрепена позиция, командването на дивизията взема решение настъплението да се поднови в 15,00 ч на същия ден. След ожесточени сражения позицията е окончателно превзета на следващия ден, като по този начин е разчистен пътят за настъпление към Куманово и Скопие.
1934 г. – Българска земеделска банка и Българска централна кооперативна банка се сливат в Българска земеделска и кооперативна банка.
1928 г. – Революционните окръзи в състава на ВМРО-обединена избират първото си общо ръководство.
1925 г. – Подписан е Ангорският договор между България и Турция за уреждане на дипломатическите отношения между тях, прекъснати след края на Първата световна война (1914–1918 г.) под натиска на съглашенските сили. Заедно с това договорът урежда редица спорни въпроси между двете съседни страни, натрупали се в периода на Балканските войни (1912 – 1913 г.). Настояването на България да се позволи завръщането на многобройната бежанска маса от Източна Тракия остава обаче без резултат. Поради това договорът се посреща с остра реакция от тракийските бежанци в страната и правителството на Александър Цанков не се решава да го внесе за ратификация в Народното събрание. Това прави следващото правителство, оглавено от Андрей Ляпчев.
1916 г. – Торпедоносците „Строги”, „Смели”, „Дръзки” и „Летящи” под командването на капитан-лейтенант Рашко Серафимов достигат бреговете в близост до село Татлъджик (южно от Кюстенджа) и успяват да поставят минно заграждение от 24 мини.
1912 г. – Българските войски освобождават Неврокоп (дн. Гоце Делчев).
Между 5 и 18 октомври III-та бригада разгромява турските войски по долината на р. Места и освобождава районите на Мехомия (дн. Разлог) и Неврокоп (дн. Гоце Делчев).
III-та бригада е част от Родопския отряд , който е създаден в края на септември 1912 г.(по време на Балканската война) със задача да разгроми турските сили в Тъмръшко и по долината на р. Места и да осъществи връзка между българските войски в Източна Тракия и 7-ма пехотна Рилска дивизия, действаща в състава на II-ра съюзна армия по долината на р. Струма. III-та бригада е съсредоточена в района на Ракитово и Лъджене (дн. квартал на Велинград).