13 ученици от клуб „Млад екскурзовод” при Общинския детски комплекс във Велико Търново получиха своите свидетелства за завършен двугодишен курс на обучение. Церемонията се проведе в Лапидариума на Регионалния исторически музей във Велико Търново. От 1 октомври 2016 година младежите се обучаваха от най-добрите екскурзоводи от музея в старата столица, докоснаха се до безценни културни ценности, научиха много за историята на Търново и най-вече – да общуват с различни хора, подчерта техният ръководител Мария Джамбазова. Всички ученици са от 11-и клас на Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров”. Целта на проекта е след завършването си, да бъдат подготвени да работят като екскурзоводи. Курсът на обучение се реализира по проект на Министерството на образованието и науката, в партньорство с РИМ-Велико Търново.
Сред гостите, присъстващи на церемонията, бяха и младежите, завършили предишния двугодишен курс на обучение от клуба. Една от тях е Цветелина Алиева. През лятото момичето работи на крепостта Царевец и в Мултимедийния посетителски център „Царевград Търнов”, както и в двете прекрасни арбанашки църкви. Момичето споделя, че винаги се е интересувало от историята. „Бих искала да се занимавам с това и за в бъдеще, може би като международен екскурзовод”, коментира за Общинското радио момичето. Цветелина завърши тази година Езиковата гимназия във Велико Търново.
11 момичета и 2 момчета получиха своите свидетелства по време на церемонията. Всеки един от тях бе дарен и с книга, написана от проф. Пламен Павлов, и тениска с логото на Регионалния исторически музей. Младежите благодариха на своя ръководител Мария Джамбазова за търпението и за всичко научено през часовете. Тя от своя страна им пожела дори да не се занимават професионално с тази специалност, да бъдат винаги екскурзоводи на своите приятели. „Това са млади хора, много добре обучени, които владеят различни езици – френски, испански, немски и английски. Надяваме се болярската искрица, която запалихме у тях, да грее до последно”, акцентира заместник-директорът на музея д-р Миглена Петкова.
Младежите се обучаваха два часа седмично. Освен като екскурзоводи, те работиха и като аниматори, разказваха на по-малките за историята на България и историческите й личности, правиха мартеници и писани яйца. Най-важното, което научиха те обаче, е да общуват с различни хора – някои от тях уморени, други – нетърпеливи. „Когато говорим за Велико Търново на туристите, трябва да подчертаем колко е велик този град, който продължава да показва своята красота и днес. Че това е един от основните градове, за който трябва да се знае повече, защото е неразривно свързан с нашата история и развитие”, каза след получаването на своето свидетелство Христиана Иванова. Тя учи в паралелка с английски и немски език и е категорична, че с удоволствие би се занимавала с тази професия тук, във Велико Търново.
На церемонията присъстваха още главният уредник в Регионалния исторически музей доц. д-р Светла Атанасова и директорът на Общинския детски комплекс във Велико Търново Анелия Пейчева.