Ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“, гр. Велико Търново се завърнаха от практика в Португалия. От 01 до 14 ноември група от 11 ученици , придружавани от г-жа Теодора Иванова, координатор по проекта, реализираха дейностите в Брагамоб, гр. Брага като приемаща организация. Визитата бе организирана по проект по Програма „ЕРАЗЪМ + “, Ключова дейност К1 – Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение. Проектът се осъществява по Договор № 2020-1-BG01-KA116-078180 на тема: „Ниско-енергийно строителство = гаранция за бъдеще”.
В продължение на 2 седмици учениците получиха познания за съвременните тенденции в реставрационните работи. Чрез работа в реални условия – архитектурна фирма, те придобиха ново ноу-хау за изработване на цялостен проект на сграда. Учениците изчертаха с AutoCAD сграда, разположена в природен парк, която да отговаря на съвременните стандарти за зелено строителство и достъпност. Всяка малка група получи индивидуална поръчка от различни клиенти – футболисти, писатели, фитнес треньори, за които да проектират, обзаведат къща и накрая представиха своите идейни проекти. Посетиха строителни борси, избраха подходящи материали за построяването и мебели за обзавеждане, запознаха се със забележителностите и опазването на културното наследство на Португалия. Бъдещите архитекти и дизайнери изпълняваха старателно задачите си от работната програма, с което заслужиха отличната оценка на арх. Силвия Виейра, която отговаряше за тяхната работа.
Придобитите умения и компетенции те доказаха чрез ежедневната си работа. За доброто си представяне учениците получиха сертификати за успешно проведена практика, сертификат Еuropass Мобилност.
Осъществена беше и разнообразна културна програма. Нашите ученици се запознаха с културните и архитектурните забележителности на Португалия – посетиха Порто и Лисабон. Така те имаха възможност да се докоснат до културата и опазването на природата на Португалия и да станат по-адаптивни към европейския начин на живот, да осъществят неформални контакти, които допринасят за подобряването на езиковите и професионалните им компетенции. За да се гарантира доброто изпълнение на всички дейности по проекта мониторинг бе проведен от директора на ПГСАГ “А. Попов”, д-р Евгения Илиева.