Община Социални дейности

В център „Дъга“ представиха иновативни софтуерни и интерактивни продукти за работа с деца и младежи с увреждания

Иновативни софтуерни и интерактивни продукти, използвани при работата с деца и младежи с увреждания, представи пред колеги и родители екипът на Дневния център за деца и младежи с увреждания „Дъга“ във Велико Търново. Презентациите бяха акцент в Деня на отворени врати на социалната институция. Един от най-новите софтуерни продукти в нея са „Мозъчни игри на вниманието“, които представи психологът Аксел Аврамова. Тя обясни, че това е ХЕГ-неврофийдбек система, предназначена за тренинг на концентрацията на вниманието на децата и младежите. С помощта на компютърни игри, управлявани само от промените във вниманието и мозъчната активност на детето, се тренира неговата концентрация. То управлява игрите не с мишка или джойстик, а единствено с промените във фокуса на вниманието.

Пред участниците в Деня на отворени врати психоложката представи и „Бо Бо“ безжична биофийдбек система за тренировка на фината моторика с интерактивни компютърни игри, управлявани с прецизни и координирани движени на пръстите на ръцете или горните крайници. С помощта на „Бо Бо“, упражненията за развитие на фината моторика се превръщат в забавни за децата и младежите игри. Те подпомагат контрола върху психо-емоционалното състояние чрез упражняване на търпение. Важна част в работата на специалистите в център „Дъга“ е и интерактивният – магичен, под. При работа с него специалистът подпомага особено добре дейността си с децата и младежите за привличане, подобряване характеристиките на вниманието и задържането му върху стимулния материал за по-продължителен период от време. Магичният под има позитивно въздействие и върху слуховите възприятия и координацията слухов-зрителен стимул, което убедително демонстрира с дете от центъра Аксел Аврамова.

Логопедът на „Дъга“ Елена Григорова пък демонстрира с потребител на центъра „Дихателни игри“. По своята същност те са игрови биофийдбек софтуер плюс микрофон за тренинг на дишането и вокализация на звуковете с интерактивни компютърни игри и анимации, управлявани единствено от продължителността на издишване на детето. Чрез „Дихателните игри“ специалистът помага на децата и младежите с говорни нарушения да овладеят навици за контролирано диафрагмено дишане, вокализиране на определени звукове и съсредоточаване на вниманието. Елена Григорова представи и А-спектър – специализирана компютърна програма, състояща се от 20 игри, които помагат на децата с разстройства от аутистичния спектър да усвояват и упражняват важни навици, които помагат на децата и младежите да функционират по-добре в ежедневието.

Специалистите в център „Дъга“ използват и Електронни образователни ресурси с различни по вид теми и сложност. Целта е подпомагане на когнитивните процеси, обогатяване и придобиване на нов познавателен опит.

Дневният център „Дъга“ във Велико Търново е разкрит като държавно-делегирана дейност и работи в подкрепа на децата и младежите с увреждания от 1 юни 2009 година. Центърът създават съвместно БАЛИЗ, Община Велико Търново и Сдружение „Виктория 04“ по проект „Нови възможности за деца с увреждания“. Целта в работата на специалистите е да осигуряват включваща, приемаща и стимулираща развитието среда, както и ежедневни грижи и занимания за потребителите, насочени към подобряване на тяхното качество на живот, изграждане на умения и възможности, подкрепящи социалната им интеграция.

В Дневния център „Дъга“ във Велико Търново се предлага подкрепа за деца и младежи на възраст от 7 до 36 години с различни по вид и степен на тежест нарушения в развитието – интелектуални, физически или множествени. С тях работи екип от различни специалисти и служители – психолог, специалист „Социални дейности“, логопед, социални педагози, социални работници, рехабилитатор, медицинска сестра, санитар, шофьор и хигиенист.

    С това, което демонстрирахме днес, искахме да покажем, че работата на специалистите от социалната сфера се развива така, както се развива и обществото. Иновативните софтуерни и интерактивни продукти са създадени специално за деца и младежи с различни проблеми. От както ги използваме наблюдаваме доста добри резултати, защото на потребителите им е интересно. Успяваме да задържим вниманието им за повече време, а това помага на специалистите да постигнат по-добри резултати. Убедени сме, че това ще е бъдещето в работата ни, но търсим баланса със старите материали, които също присъстват в работата ни“, коментира Светлана Хаджийска – управител на Дневния център за деца и младежи с увреждания „Дъга“ във Велико Търново.  .