В рамките на „Фоайе на книгата с автограф“ 2025 ще се проведе специална изложба, отбелязваща 90 години от рождението на Петър Дончев Борсуков – Бор.
Журналист, художник, карикатурист, писател, сатирик и общественик, той оставя значима следа в българската култура. Изложбата ще представи творчеството му през годините, акцентирайки върху сатиричния му поглед към света и ролята му в литературния и художествен живот.
Събитието е част от културната програма на Велико Търново и е организирано с подкрепата на Министерството на културата и Община Велико Търново.
Петър Борсуков (1935 – 2020) беше изтъкнат български карикатурист, сатирик и журналист, оставил значима следа в културния живот на Велико Търново и страната. От 1958 г. той работи във вестник „Борба“, където създава и ръководи хумористичната страница „Стрела“ до 1987 г.
Известен с псевдонима Бор, той е автор на множество карикатури, фейлетони и хумористични материали, които се отличават с остроумие и дълбок социален коментар.
Борсуков е илюстрирал корицата на изданието „От понеделник до неделя във В. Търново“ от 1960 г., което отразява живота в града през този период.
Неговият принос към българската журналистика и изкуство е признат с наградата „Златно перо“ на Съюза на българските журналисти.
Творчеството на Петър Борсуков остава непреходна емблема на вестник „Борба“ и на дълголетната традиция на българската сатира и карикатура.