С иконостас, висок около 4 метра, се слави църквата „Успение Богородично” във Велико Търново. Храмът се намира на левия бряг на река Янтра, между църквите „Св. 40 мъченици” и „Св. св. Петър и Павел”. Иконостасът е изграден с последното преустройство на църквата през 1923 г. Иконите върху него са от различно време – от края на XV до началото на XX век. Те са принадлежали към различни иконостаси на разрушените от земетресението през 1913 г. великотърновски църкви в „Асенова махала”, припомни за Общинското радио д-р Дияна Тотева от Регионалния исторически музей в старата столица.
В църквата „Успение Богородично” се съхранява интересна икона, свързана с търновския митрополит Макарий. През XIX в. духовникът подарява голям сребърен обков с ктиторски молитвен надпис за голяма икона на Света Богородица, която заедно с икона на Иисус Христос Вседържител са принадлежали към оригиналния иконостас на църквата „Успение Богородично”, датиращ от XVI век.
На иконостаса на храма се пазят и икони от други търновски църкви – „Св. Петка”, която се е намирала на другия бряг на р.Янтра, и икони от иконостаса на църквата „Св. Георги”. Те датират от края на XVI век.
Друга интересна икона от храма е тази на Св. Богородица от края на XV –началото на XVI век. Много вероятно е тя да е пристигнала от църквата църквата „Св. св. Петър и Павел”, акцентира д-р Тотева.
Търново и неговите най-близки околности дават възможности на християните да изразяват своята почит пред чудотворни икони на Св. Богородица както във Велико Търново, така и в Арбанаси. В днешния ден църквата към манастира „Успение на Пресвета Богородица” в болярското село също отбелязва своя храмов празник.
Какво още каза д-р Дияна Тотева – чуйте в прикачения звуков файл: