„Театрална педагогика“. Така е озаглавен най-новият монографически труд на преподавателя във Великотърновския университет Георги Василев. В над 300 страници авторът разглежда и изследва театралните форми в педагогическата работа и как театърът помага на образованието и възпитанието.
Според Василев, който е и режисьор, чрез театралните форми се развива особена визуална култура и това спомага по-близко, по-бързо, по-ярко да се пресъздаде учебният материал. „Създавам технология как учителят чрез актьорски техники да пресъздава по-интересно учебния материал. Тук идеята е не да превърнем учебния час в театрален спектакъл, защото за разлика от актьора учителят не съпреживява, а само представя до тази степен, до която тя трябва да създаде образ на ученика за произходящото действие“, обяснява Георги Василев.
По негови думи спектърът на театралната педагогика е широк и помага на учителя да придобие определен артистизъм на пресъздаване на учебния материал по всички предмети. „Техниките са приложими във всички степени на образованието, стига преподавателят да иска да ги експериментира“, коментира авторът.
„Театрална педагогика“ е в ограничен тираж. Затова Георги Василев е решил да я публикува в интернет, за да бъде достъпна за по-широк кръг специалисти.