Такса смет за жителите на община Велико Търново се повишава от 2023 г. Това решиха днес общинските съветници, като предложението на общинската администрация за качване на налога бе подкрепено с 23 гласа „за“, деветима се обявиха против, а Евгени Коев от групата на ВМРО гласува „въздържал се“.
Против увеличението на такса смет се обявиха общинските съветници от групата на БСП, като инж. Стоян Витанов го нарече шоково и с над 70% в рамките на година. „За жилище от 156 кв. м. увеличението е със 109 лв. За такова от 50 кв. м е с 56 лв. 9,6 млн. са заложените приходи от такса смет в бюджетната прогноза за 2023 г., а сега казвате, че с увеличението ще постигнете приходи от 7,5 млн. лв. Защо има разминаване от 2 млн. лв.“ – попита инж. Витанов и обвини общинската администрация, че умишлено не е повишавала през годините, за да спази предизборно обещание.
Росен Иванов от групата съветници от ГЕРБ контрира, като заяви, че повишение на такса смет с 3 до 5 лв. месечно не е шоково, а плавно и то ще покрие 20% от инфлацията. „През изминалите години таксата не е повишавана, защото имаше преходен остатък, който пое буфера от съотношението приходи-разходи. 550 000 лв. миналата година е само дупката, заради отстъпката от таксата, предоставена на училищата.“ – каза Росен Иванов.
„Без повишаване качеството на услугата и без контрол върху разходите, хората се третират като ходещи портмонета.“ – каза от трибуната Елена Чамуркова от „Демократична България“. Тя подчерта, че за 4 години Общината харчи за сметосъбиране и сметоизвозване над 14 млн. лв., без разходите за ОП „Зелени системи“ и за голяма част от населените места.
„Трябва да осъзнаем, че качествената услуга струва скъпо. Аз плащам 68 лв. такса смет на година и това е малко. Не си ли плащаме подобаващо, няма да има качество. Огромен процент от исканията на съветниците в този Общински съвет са свързани с разходи. Никой от вас не е дал едно предложение за увеличение на приходите.“ – коментира Мирослав Трифонов.
След гласуване повишението на такса смет подкрепиха 23-ма общински съветници. 9 се обявиха против, а Евгени Коев се въздържа.
С 10% ще се повиши от догодина такса „битови отпадъци“ за акредитираните университети на територията на Общината, както и за нежилищните имоти на училищата. Така те ще заплащат вече 60% от определения им годишен размер на налога.
За жителите на старата столица промилът на таксата ще стане 2,2 при досегашни 1,7.
Живущите в Дебелец, Килифарево, Арбанаси, Вонеща вода, Кладни дял, Въглевци и Райковци ще плащат 7,5 промила такса смет.
За селата Беляковец, Леденик, Ресен, Самоводене, Балван, Водолей, Ново село, Присово, Церова кория, Шемшево, Велчево, Ветринци, Дичин, Капиново, Малък чифлик, Момин сбор, Никюп, Плаково, Пчелище, Русаля, Пушево, Хотница, Буковец, Габровци, Ялово и Емен таксата се вдига на 6,5 промила при досегашни 5,5.
Жителите на Шереметя, както и тези в други населени места и собственици на сгради извън регулация ще плащат 2 промила такса битови отпадъци.
С повишението община Велико Търново ще има повече приходи в размер на 1 158 235 лв. от такса смет. С тези пари ще бъдат изградени две площадки в Ресен и в Килифарево по примера на площадката в „Дълга лъка“ и ще се закупят контейнери за биоразградими отпадъци, обясни Зорница Кънчева – Миладинова, началник отдел „Околна среда“ в община Велико Търново. „Над 400 домакинства използват площадката в „Дълга лъка“ и 200 от тях ще получат отстъпка в такса смет. Общината отдавна има изработена методология за едно по-справедливо определяне на таксата – на количество отпадъци. Но не можем да я приложим, защото ни спира Законът за местните данъци и такси. Една община – Кърджали – прескочи закона и я въведе, но методологията беше съборена в съда.“ – подчерта Зорница Миладинова.
Мария Христова