Втори живот вдъхва на старите, отчислени вече книги Соня Първанова, библиотекар в Народно читалище „Христо Ботев“ в град Рила. Тя гостува на колегите си във Велико Търново и показа пътуващата си изложба „Ars in Libro“. Авторът на творческите продукти, чрез интеракция и демонстрация, представи основните техники за създаване на „Изкуство в книга“ чрез образи, фигури и букети.
„Като млад библиотекар установих, че фондът на читалищната библиотека бе морално остарял, имаше малко ученическа литература и започнах да търся начини да го обновя. В читалищата почти няма пари за закупуване на нови книги. Търсих начин и излязох с един стар куфар на събора на град Рила с инициативата „Книжка за левче“. Хората оставяха пари и не вземаха, но то беше и вид кауза, това, което направих. След известно време реших да предложа нещо ново. И през ковид пандемията отчислихме доста книги. Тогава попаднах и на техниката оримото и киримото. Така превърнахме старите, отчислени книги в произведения на изкуството. Гледах клипчета, научих как да ги правя. Така оформях с времето клетки, букети, таралежи, мишлета, сърца до образи на Левски, Ботев, свети Иван Рилски и др. На принципа на проба-грешка се справих вярвайки, че правя нещо смислено и давам втори живот на една книга. Защото като отидат за вторични суровини, книгите губят своят стойност, а така, в изкуство, продължават да живеят още дълги години“, разказа Соня Първанова.
Тя работи само с два инструмента – молив и ножичка. Разбира се фантазия и търпение също са необходими, допълва тя. Един от трудните й образи е бил на свети Иван Рилски. Няколко пъти пробвала и преправяла шаблона, докато се получи. „Вече изчистен и ясен, образът на светеца, наш закрилник го подарих на игумена на Рилския манастир. Съхранява се в музея му. На президента пък подарих образите на светите братя Кирил и Методий. Най-плодотворни са творческите работилнички с деца, още от детската градина те могат да работя с ножичка. Така установих, че изработката на таралежи и мишлета доставят радост на децата, а и така възпитаваме пак любов към книгите“, посочва библиотекарят.
Соня Първанова представя в изложбата си над 30 произведения на изкуството, но заедно с обучаеми като деца, учители, колеги всъщност е дала на много книги втори живот. Експозицията й се реализира по проект „Ars in Libro – от планината Рила през полето до морето“ с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура, по програма „Разпространение“.