Култура

С празнична програма в с. Пчелище жители и гости ще отбележат 120 години от основаването на местното читалище

С празнична програма утре, 19 октомври във великотърновското село Пчелище жители и гости ще отбележат 120 години от основаването на местното читалище „Просвета 1904“. Тя ще започне в 10.30 часа в салона на културната институция. В началото на тържеството Читалищното настоятелство е подготвило мултимедийна презентация „Традиции и настояще“. Чрез нея ще се разкаже историята на читалището от основаването му до наши дни и представяне на клубовете, съществували през годините. След това програмата продължава с участието на местните самодейци от хора за обработен фолклор „Зорница“, танцовия състав „Пчелина“, а деца от Центъра за работа с деца и младежи ще четат стихове.

Гост изпълнител ще бъде Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Българче“ от Велико Търново.

Началото на организирано дружество /Читалище/ се полага на 5 декември 1904 година. Основателите са 64. Дават му името „Просвета”. Първият читалищен председател е Иван Кършев, подпредседател Димитър Бъчваров, касиер Петър Мицов, деловодител-Петко Константинов и съветници-Стефан Чернев, Никола Павлевски, Димитър Бакалов и Никола Севин. Кметът дава на дружеството малка стаичка до общината. Там винаги е отворено и всеки може да влезе и да чете абонираните вече вестници и списания. Купуват се книги, с което се поставя началото на библиотечната дейност. Засилва се интересът към читалището, но малкото помещение не може да побира жадните за знания пчелищенци. За салон започва да се използва стая в училището, където се изнасят сказки за политика, земеделие, лозарство, градинарство, играят се театрални представления.

През 1920 пчелищенската интелигенция започва да събира средства за строеж на читалищен дом в селото. Но едва през 1929 година мечтата на всички читалищни дейци е осъществена благодарение на даренията на родолюбиви градинари и безвъзмездно отпуснатите средства от Общинския съвет. На сградата се изписва „Съединението прави силата”. Този надпис и до днес стои на северната страна на Читалището и е свидетелство за обединителната роля на Читалището. Съвместна дейност с Училището, кооперацията, градинарското и въздържателното дружество. През 1931 година се изгражда и салонът на читалището, където започват и истинските прояви на читалищната самодейност.

Първо се създава мъжки хор от Тодор Георгиев, по-късно през 1934 година и дамски битов хор с ръководител Иван Каназирски, които със своите изяви оставят светла диря на културния подиум. През 60-те години се създава смесен хор от 48 души с диригент учителят Георги Арабаджиев. Хорът е станал носител на знамето-околийски първенец. Към читалището е създадена и групата за народни песни „Росна китка”. След Втората световна война читалището разполага и със свое кино благодарение на Георги Константинов, който събира средства от дарения и закупува киномашина.

Особено богата е театралната дейност. Родоначалник на театралното дело в село Пчелище е Дачо Първанов. Много са театралните постановки, претворени от самодейците – „Многострадалната Геновева”, „Скъперникът”, „Пленникът от Трикери”, „Силата на кръвта”, „Иванко”, „Хъшове”, „Криворазбраната цивилизация”, „Свекърва”, „Неразделни” още много други. Като ръководители се изявяват Петър Дачев, Петър Атанасов, Димитър Павлевски.

Към днешна дата Читалището възстановява народни обичаи – Коледуване, Лазаруване, Бабин ден. Правят се общи чествания на именни дни, сребърни и златни сватби, на различни важни събития в селото. Самодейци участват в различни общински прегледи и фестивали. Библиотечният фонд също нараства през годините, като достига 8000 броя към днешна дата. След затварянето на училището в селото през 2000 година Читалището в става единствената сграда с културно-просветен характер и втори дом за учениците и младежите.