С изложба, книга и кръгла маса известният художник и дългогодишен преподавател във Великотърновския университет проф. Пламен Легкоступ посреща своята 65-годишнина. „5 от 65“ е озаглавена изложбата. Тя включва 65 творби, нарисувани през последните пет години. В експозицията са включени 38 живописни творби с размери 11,5 на 8,5 см до 140 на 70 см и 27 графики – от 100 на 70 см до 24 на 19 см. Вернисажът ще бъде открит от 18,00 часа на 4 април в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“.
Само изложба за годишнината не удовлетворя проф. Легкоступ, тъй като той вече е реализирал подобна идея за други свои рождени дни като „44 години – 44 картини“, открита на 04.04. в 4,44 ч. следобед през 2003 г., „50х50“, „60 години, 60 картини“. „Дълго мислих какво да „добавя“. Провидение получих на 22 май миналата година, когато присъствах на литературната вечер „Думите, които /ни/ свързват“ и бях впечатлен от видяното и чутото. Още тогава се зароди идеята за словесно творчество, вдъхновено от мои творби, като авторите да са почти същите и да са журналисти, с които съм работил във времето, и същевременно да пишат поезия, разкази, проза, т.е. да се визуализират връзката, синтезът между изобразителното изкуство и словото“, каза на пресконференция проф. Легкоступ.
В края на 2023 г. той кани 18 автори. От тях на идеята откликват Ана Минева, Веселка Венкова, Габриела Игнатова, Денис Нуф, Елена Чамуркова, Иван Спирдонов, Марина Петрова, Мила Милчева, Мирослав Дечев, Михаил Михалев, Сашка Александрова, Нейко Генчев. Изпраща им над 55 картини, по които те създават стихотворения, разкази, дори и песен. Произведенията проф. Легкоступ публикува в сборник „Образи и слова. Между четката и перото“, а предговора „Вместо предговор и мемоар“ написва филмовият режисьор Станимир Трифонов. Картините и вдъхновените от тях творби са експонирани в зала на втория етаж в изложбения комплекс „Рафаел Михайлов“ и ще бъдат представени от 17,30 часа на 4 април.
Честването на 65-годишнината на художника продължава на 5 април с кръгла маса, инициирана от Катедра „Предучилищна педагогика“ при Педагогическия факултет на Великотърновския университет. Темата на форума е „Изкуство, творчество, възпитание. Между четката и перото“. Доклади и научни разработки на конференцията ще изнесат 35 преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски, ШУ „Епископ Константин Преславски“, БУ „Проф. Асен Златаров“ и от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Кръглата маса ще започне от 14,00 часа в зала 108-В в Пети корпус на Университета.
Изложбата „5 от 65“ е част от Календара на културните събития във Велико Търново.