С прогонване на злите сили от кукери, вълнуващо гайдарско изпълнение и сеферджии бе официално открито 14-ото издание на Националния събор на овцевъдите край Петропавловския манастир до град Лясковец. Ивайло Райчев от Котел изпълни „Когато бях овчарче“, превърнала се в символ на българския традиционен поминък овчарството, по текст на Патриарха на българската литература Иван Вазов. След това отец Антоний извърши празничен благослов. Президентът Илияна Йотова, която бе официален гост на събитието поздрави организаторите и посочи, че това е празник на българския дух, не е само браншови събор, и че държавата трябва да си влезе в ролята и функциите, за да опази българския производител и да бъде негов гарант.
Мотото на събора и тази година е „Български храни от бълрагски суровини“.
В трите на изложението от 22 до 24 май посетителите могат видят чистопородни животни – овце, кози, кучета, коне и магарета. Представена е селскостопанска техника, оборудване, фуражи, специализирана литература и ветеринарни продукти, както и фермерски състезания и демонстрации. В рамките на фермерския пазар се предлагат качествени продукти от овче и козе мляко и месо, био и еко храни от български производители. Българските традиции са представени чрез занаяти и арт работилници, етно възстановка „ЧифликЪт“, старовремска кухня и кулинарни демонстрации в шоуто „В търсене на изгубения вкус“.
За любителите на фолклора организаторите са подготвили поредното издание на Националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, кукери и гайдари, хоротеки край манастира, както и вечерни концерти с едни от най-обичаните музикални звезди на България и народни веселби.
Има кулинарни зони, детска творителница и пространства за споделени семейни преживявания, както и кемпер и караван зона за най-запалените къмпингари.
Сред официалните гости на откриването на събора днес бяха и министърът на земеделието и храните Пламен Абровски, Крум Неделков, зам.-министър на земеделието и храните, Диляна Иванова, председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, Марин Богомилов, областне управител на Велико Търново, Васил Христов, кмет на Лясковец, Николай Рашков, кмет на Горна Оряховица, Георги Недев, зам.-кмет на Велико Търново др. Националният събор на овцевъдите в България се организира с подкрепата на Министерството на земеделието и храните на Република България и със съдействието на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.





