Създаване на Национална програма фонд „Проф. д-р Иван Шишманов“ за подпомагане и промотиране на обучението на чуждестранни студенти в български висши училища и износ на българско висше образование и образователни продукти в чужбина. Това приеха членовете на Съвета на ректорите на заседание, което се проведе във Великотърновския университет. „На демографски свиващ се пазар, какъвто е нашият, изключително важен е износът на висше образование. Затова смятаме това да бъде наш основен приоритет“, каза на пресконференция председателят на организацията проф. Миглена Темелкова.
Участниците в срещата са се обединили и около предложения за нов модел на финансиране на сектора. „Предлагаме няколко показателя. Те са свързани с акредитационната оценка, с ексклузивността на преподавателите в един университет, с научноизследователската дейност, с това дали висшето училище обучава по приоритетни направления и дали по-голямата част от студентите, които обучава, са в неприоритетно направление, както в случая е с Великотърновския университет и с икономическите университети. Стремим се да намерим финансов хармоничен баланс, който може да осигури стабилност на българските университети, защото, когато говорим за износ на българско висше образование, ако те са финансово нестабилни – няма как да си пожелаем и да търсим този износ. Когато искаме да разширяваме пазара извън пределите на България, на нас са ни нужни финансово стабилни институции“, поясни проф. Темелкова.
Коефициентът за ексклузивност на преподавателския състав и коефициентът на влияние на средната работна заплата за страната са сред новите показатели, приети от Съвета на ректорите. „Коефициентът на влияние на средната работна заплата е необходим, защото трябва да съответства на измененията, приети през месец март т. г. в Закона за висшето образование. Това изменение касае чл. 92, който обвързва възнагражденията на академичния състав със средната брутна работна заплата за страната“, обясни доц. Ради Димитров, председател на Комисията по бюджет и финанси към Съвета. По негови думи ректорите подкрепят да отпадне коефициентът за намаляващ прием в професионално направление, но да се запази коефициентът за реализация на пазара на труда, но с леки модификации във формулата за изчислението му. „Целим да осигурим финансова стабилност на университетите, а оттам нататък чрез различните коефициенти за качество те да получават и повече средства. Смятам, че това е справедливо и равнопоставено“, посочи доц. Димитров. Съгласно закона в момента държавните висши училища трябва да получават не по-малко от 0,9 на сто от брутния вътрешен продукт, но това не се е случвало никога. Затова от Съвета предлагат субсидията да е под 0,6 на сто, но да се превежда редовно, за да осигури финансов стабилитет.
Ректорът на Великотърновския университет проф. Димитър Димитров открои недофинансирането не само в областта на обучението, но и в издръжката на вузовете, като отбеляза, че т.г. капиталовите разходи за ВТУ са в размер на 96 хил. лв., които трудно покриват стопанисването. на сградния фонд. Той изтъкна още, че пари за наука трябва да има за всички университети, а не само за научноизследователските. Според проф. Димитров фиксираната 2516 лв. минимална асистентска заплата допълнително натоварва бюджета на университета.
Посланикът на Израел у нас Н. Пр. Йосеф Леви Сфари, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, представители на Националната агенция за оценяване и акредитация, Националния център за информация и документация и на Българската предприемаческа асоциация са били сред официалните гости на заседанието на Съвета на ректорите.
Снимка – ВТУ