В рамките на традиционен фестивал на стъклото „Стъклена плетеница”, чието 8-мо издание се проведе на 12-13 август 2023г. по идея на организаторите МАИР Боженци и РСО „Централна Стара планина” на територията на архитектурния комплекс се реализираха работилници, свързани с художествената обработка на стъкло- рисуване, гравиране, витраж. От първото издание на фестивала през 2016г., до ден днешен екип на Катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство към ВТУ ”Св. св. Кирил и Методий” е организатор на работилница ВИТРАЖ. И тази година преподаватели и студенти от катедрата доц. Борис Желев, ас. д-р Велина Сталева, доц. д-р Анатасия Тонкова, Елпида Лайлакиду и Анна-Мария Тонкова представиха на гостите на МАИР Боженци особеностите на витражната техника. През фестивалния уикенд малки и големи опитаха в работлиницата ВИТРАЖ технологичния процес за създаването на витражна творба и създадоха своя цветен спомен в материала стъкло.
Когато чуем думата витраж, първата асоциация отвежда мисълта ни към вълнуващите интериори на готическите катедрали, където атмосферата е завладяна от магията на цветовете от впечатляващите прозорци – приказен разказ за събития пресъздаден чрез стъкло. Освен този бележит пример в историята на изкуството, архитектурата и дизайна от миналото до наши дни произведения изпълнени чрез витражните техники намират своето достойно място в живота на човека като съпътстват дейностите му в сакрална, светска, представителна и галерийна среда.
Витражът в общо значение често е приет за синоним на думата „стъклопис“. По произход думата витраж е чуждица и съдържа в себе си значението от френската дума vitrage – „остъкление“ с корен на думата от латински език vitrum – „стъкло“. Технологичното обяснение на витражът е творба създадена от цветни стъкла. Парчетата стъкло в класическите витражи са скрепени по между си с помощта на рамка от олово с двоен П-образен профил, наречена шпросна. Технологията за изработката на витражна творба в наши дни, благодарение на нововъведения в консумативите за направата му, става изключително достъпна. Така „картини от стъкло” може да създаде всеки познаващ нужните материали, инструменти и начинът за работа с тях.
Гостите на МАИР Боженци имат възможност да се запознаят и със съпътстваща „Стъклена плетеница -2023” експозиция от витражни творби на студенти от специалност „Стенопис” на Факултет по Изобразително Изкуство към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Изложбата включва творби на: Мария Белчева, Ергюл Ахмедова, Иванина Добрева, Симона Станиславова Йорданова, Симона Веселинова Йорданова, Камелия Рахнева, Елпида Лайлакиду, Цветослава Христова, Мая Попова-Димитрова. Експозицията ще остане за посещение в музейното пространство на „Старото школо” на МАИР Боженци до декември 2023г.