Денят Община

Специалисти участваха в обучение по повод Световния ден на психичното здраве

Превантивен информационен център по наркомании към Община Велико Търново организира обучение по повод 10 октомври – Световен ден на психичното здраве. В него участие взеха психолози, педагози и педагогически съветници от област Велико Търново.

Събитието беше с гост-лектор Милена Петрова – Председател на „Фондация за живота“, член на УС на „Българска асоциация на специалистите по зависимости“. Психотерапевт, експерт с дългогодишен опит в областта на рехабилитацията на зависимости и превенцията на употреба на ПАВ. Създател и водещ на тренинги и семинари по най-различни теми, свързани с емоционалната интелигентност, превенция на рискови поведения, комуникативни и лидерски умения, личностно развитие и много други, провеждани с младежи, възрастни, педагогически съветници, психолози, зависими и близки на зависими.

По време на обучението лекторът сподели своя опит и практически упражнения, свързани с емоционалната интелигентност на подрастващите. Обърна внимание на необходимостта от себепознание, способността да контролираме и управляваме емоциите си, да взаимодействаме ефективно с останалите, както и да разбираме и съпреживяваме чувствата им. Специалистите в образованието с готовност се включиха в предложените от лектора игри, осъществи се дискусия относно предизвикателствата в процеса на работа с ученици. В края на обучението участниците изразиха готовност за посещение на следващи събития.

За първи път, този ден се чества на 10.10.1992 г., като годишна проява на Световната федерация за психично здраве. Общата цел е да се повиши осведомеността за проблемите на психичното здраве по света и да се мобилизират усилията по отношение на подкрепата, грижата и лечението за по-добро психично благополучие.

На този ден се предоставя възможност на всички специалисти – психиатри, психотерапевти, психолози, работещи по проблемите на психичното здраве, да имат гласност за дейността и какво е необходимо да се направи, за да може всеки човек да има достъпност до психично-здравните грижи. Също така да се даде гласност за борбата против стигмата на психичните заболявания, както в дадено обществото, така и в световен мащаб. Именно това сред специалистите, това дава мотивация да се разгледат и да се разширят възможностите за полагането на по-пълноценни грижи, както за предприемането на навременна профилактика и превенция за пълноценното съхранение на психичното здраве.

Една от основните причини за поява на менталните разстройства, е все по-динамичният начин на живот, съпроводен с високи нива на стрес в ежедневието, както и особеностите, свързани с начина на живот. Други фактори, които оказват негативно влияние са социално-икономическите аспекти, генетичната предразположеност, културните фактори и други.

Мото: Време е да приоритизирате  психичното си здраве на работното място.