След 110 години за първи път в църквата „Св. св. Петър и Павел“ във Велико Търново беше отслужена Света Божествена литургия за нейния храмов празник. В изложба бяха експонирани уникални накити, сребърни и златни монети и фрагменти от стенописи от 50-те и 60-те години на XV век, открити при проучванията на манастирския комплекс от археолозите проф. Хитко Вачев и проф. Николай Овчаров.
По-късно с военен ритуал бяха положени цветя на признателност на Мемориала в памет на избитите през 1394 година 110 български боляри, на въстаниците от 1598 година и 1686 година и на покойниците от некропола на манастира „Св. св. Петър и Павел“.
Зам.-областният управител Станислав Николов, кметът на Общината Даниел Панов, ръководители на институции, граждани присъстваха на тържественото честване.
„Светите апостоли Петър и Павел са особено важни за нашата вяра, защото те са благовестниците Христови. В този ден е добре да се попитаме как ние благовестим доброто и християнските ценности. Никой не изисква от нас жертва на мъченичество, но все пак любовта трябва да е жертвена. Какво от своето его жертваме, за да пребъде доброто сред нас, защото промяната не става чрез обсъждане на недостатъци и борба с външното, а на първо място с борба със себе си и усъвършенстване на себе си“, каза богословът проф. д-р Магдалена Легкоступ.
Църквата е изградена през XIII вeu, като още в следващите години започва и изграждането на манастирския комплекс към нея със спомоществователството на Ана Мария, унгарската принциса, съпруга на Иван Асен Втори, припомня зам.-директорът на Регионалния исторически музей д-р Миглена Петкова. „В следващите смутни години, когато през 1393-а Търновското царство попада под властта на османските нашественици, патриарх Евтимий е прокуден от Патриаршеския комплекс „Свето Възнесение Господне“ и той се установява в манастирския комплекс „Свети равноапостоли Петър и Павел“, като неговата основна задача е да съхрани светините, които покровителстват старопрестолния Търновград, а имено мощите на 20 светци, едни от които са мощите на св. Иван Рилски, намиращи се в близост до храма „Св.св. Петър и Павел“. Оттогава старопрестолният град започва да се нарича богопомазан, богосъхраним“, допълва д-р Петкова.
Днес храмът е обект на РИМ – Велико Търново, посещаван от български и чуждестранни туристи предимно немско- и френско говорящи. Изключително интересен обект е за изследователи иконографи, богослови, специалисти по християнска архитектура.