Изтъкнатият хирург проф. д-р Свилен Маслянков – ръководител на направление „Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата“ към Клиниката по хирургия в столичната Александровска болница, единствен у нас е сертифициран с европейски сертификат по хирургия на гърдата. Той важи за срок от десет години и е форма на престиж, доказваща, че дейността на известния хирург през годините е адекватна на европейските стандарти и е оценена подобаващо.
Това е инициатива на Европейската организация по хирургична онкология в партньорство с Европейската асоциация по мастология и Европейската комисия. Целта на проекта е унифициране и стандартизиране на поведението спрямо рака на млечната жлеза и утвърждаване на новите тенденции и форми в лечението на заболяването с щадящи операции и по-добро качество на живот на пациентите. Идеята е все повече специалисти да се сертифицират като формите са две – за хирурзи с повече клиничен опит и по-дългогодишна практика, както и за по-млади медици.
„Това е ретроспективно оценяване, един вид акредитация на работата ти. Трябва операциите на гърда, които правиш, да са повече от половината от дейността ти. Да имаш около 100 случая на година в личната си практика, но същевременно и в клиниката. При мен пациенти с такива диагнози са по 140-150 годишно през последните три години и ми беше лесно да изпълня това условие. Държи се много на качеството на изпълнение на операциите. Задължително трябва да се прилагат новите технологии с органосъхраняващи операции и органопластична хирургия с изискване за поне 30 % от случаите. Това са техники, които имах възможността да развия с различни обучения, като вече съм и квалифициран пластичен хирург. Изискват още прилагане на сентинелна биопсия, с която травмата за пациента е по-малка, аз я ползвам вече рутинно.“, споделя проф. Свилен Маслянков. Той коментира, че за получаване на европейския сертификат по хирургия на гърдата се е изисквало още доказване на научна активност под формата на статии, свързани с лечение на заболяването, както и участие в големи специализирани форуми. И тези две условия медикът покрива безапелационно, тъй като редовно се включва в конгреси, конференции и други форми за обучение и квалификация, като в някои от тях участва и с презентации. Професор Маслянков има над 180 публикации в международни и български периодични медицински списания. Известни са над 500 цитирания на трудовете му в големи национални и международни медицински бази данни.
„Ще се радвам да насочвам и да помагам на колеги, които имат желание да работят за получаване на такъв сертификат, за да може и у нас хирургията на рака на гърдата да стане на европейско ниво“, заяви известният медик.




