Образование

Разкриване на двойни бакалавърски специалности и прилагане на смесено обучение – основни приоритети за проф. Магдалена Легкоступ

„Основните акценти в концепцията ми за развитие на Православния богословски факултет през следващите четири години са съобразени с актуалните условия, в които сме поставени. Това са рейтинговата система на висшите училища, акредитационните процедури, разширените международни контакти, с които разполагаме днес, и съвместната работа на нас като университетска структура с работодателите, респективно с Българската православна църква, Българската патриаршия, училища, общини, местни и национални органи, която  е много важна за практическата реализация на  студентите каза пред Общинското радио новоизбраният декан на факултета проф. Магдалена Легкоступ. Според нея развитието на междууниверситетските, междуфакултетските и международните контакти  е  начин   за създаване на съвместни образователни програми. „Бъдещето е в  двойните специалности при бакалавърските програми, където студентът ще получи професионална квалификация, която ще му позволи реализация на две места. Това са преди всичко специалности, свързани с обучение на учители – например обединяване на учител по философия и религия,  учител по история и религия… Обучението по един  задължителен предмет дава възможност на завършилите да имат сигурна работа, тъй като предметът Религия е факултативен или избираем учебен час, а не задължителен учебен предмет.  Надявам се на сътрудничество с  колегите от Великотърновския университет в направление Педагогика на обучението по.., както и със СУ „Св. Климент Охридски“ и други университети в и извън Европейския съюз, както и на работата по проекти на различни програми, сред които е „Еразъм“, коментира проф. Легкоступ.

Утвърждаването на смесеното обучение като модел в обучението е друга цел на декана на Православния богословски факултет. „Видя се по време на пандемията колко гъвкави форми предлага онлайн обучението. Затова  поставям за своя задача постигнето на баланс между присъственото и  дистанционното обучение, тъй като ние имаме студенти, които работят в чужбина, и чрез смесено обучение те ще могат да  се включват в лекциите и упражненията онлайн в залите, където присъственото обучение е съпроводено с интернет връзка с лица, които са с отдалечен достъп. Това е актуална тенденция, която ще намира все повече място във висшето образование“, подчерта проф. Магдалена Легкоступ.

По нейни думи кандидатстудентската кампания за академичната 2023/24 г. е успешна. След първото класиране в направление Религия и теология са запълнени всички места, а в направление Църковни изкуства остава да се попълнят още няколко бройки, въпреки ограничения прием по държавна поръчка.

„Изборът ми за декан беше очакван като процедура. Бях наясно, че моите колеги ме подкрепят и благодаря за доверието им.  По-скоро изборът да реша да се кандидатирам беше малко продължително и неочаквано за мен събитие, но трябва да сме гъвкави  в живота и да поемаме отговорност, което и направих“, споделя новият ръководител на Православния богословски факултет.

Професор Магдалена Легкоступ приема поста от доц. Евгений Николов, който е избран за председател на Общото събрание на факултета. Досега проф. Легкоступ беше зам.-декан  по учебната дейност и акредитацията и преподавател в катедра „Историческо и практическо богословие“. В екипа й за мандат 2023-2027-а влизат доц. Свилен Тутеков и доц. Мариета Конова. Доц. Тутеков ще отговаря за научноизследователската и художественотворческата дейност на факултета, а изкуствоведът доц. Конова за учебната дейност и акредитацията.

Проф. Легкоступ спечели длъжността в конкуренция с художника проф. Красимир Русев.

 

Снимка – Фейсбук