Здравеопазване

Пътуването до Мадагаскар да е с повишено внимание, заради заболеваемост от чума на острова

Пътуващите до остров Мадагаскар да бъдат внимателни за своето здраве, препоръчва в писмо до Регионалната здравна инспекция във Велико Търново Министерството на здравеопазването. Повод за заостряне на вниманието за тази дестинация са данни на Световната здравна организация за регистрирани 1365 случая на чума. От тях 106 са починали. Остров Мадагаскар е ендемичен за чума и през последните 10 години е най – засегнатата страна в света с приблизително 400 случая годишно, поясняват от Регионалната здравна инспекция.

         При 915 от заболелите на остров Мадагаскар се касае за пневмонична форма на заболяването, което сочи, че предаването чрез дихателни пръски и капки е основен механизъм за разпространение на чумата в Мадагаскар извън областите, които до момента се считаха за ендемични.  Най–засегнати от пневмонична чума са градските райони, включително и столицата на Мадагаскар – Антананариво, където са регистрирани 41% от всички случаи и пристанищния град Туамасина. Въведен е скрининг на напускащите пътници на международното летище в Антананариво, както и санитарен контрол на входовете и изходите на засегнатите градове, информират от РЗИ.   

      Източник на заразата са различни видове диви гризачи, като тя се предава основно по трансмисивен път с преносител бълхите и причинител Yersinia pestis (чумна бактерия). Предаването на пневмонична чума чрез заразени пръски става при близък контакт на разстояние по-малко от два метра. Инкубационният период на заболяването е между 1 и 7 дни. Симптомите по време на престоя или до една седмица след завръщането са: внезапно втрисане, увеличени и болезнени лимфни възли, кашлица, кръвохрачене и затруднено дишане, повръщане, гадене и бързо влошаване на общото състояние.

Световната здравна организация не препоръчва на този етап ограничаване на пътуванията и търговията с Мадагаскар. Според нея профилактика се препоръчва само на лица, които са били в близък контакт със случаи на чума или са имали други рискови експозиции като ухапвания от бълхи или директен контакт с телесни течности или тъкани на заразени животни.