„Етюди в електоралната география“. Така е озаглавена последната книга на проф. Румен Янков, преподавател в катедра „География“ при Историческия факултет на Великотърновския университет. Изданието е приложение и допълнение към монографиите на автора „Концентрация и депопулация“ /2001 г./, „Електорална география на България. Емпиричен увод“ /2009 г./ и „Популационна динамика и проблематика в развитието на Северна България“ /2014 г./. В съдържанието са включени статии за изборните резултати от местни, парламентарни и евроизбори и национални референдуми у нас от 2007 г. насам, както и анализи на електоралната география на отделни региони и общини в страната.
„Не всички статии са в пълното си съдържание. Опитах се да ги събера, защото така мисля, че ще бъдат по-полезни. Статиите са пръснати на много места. Част от тези източници трудно се намират извън библиотеките, а все по-малко хора ги посещават“, поясни проф. Янков. По негови думи Етюди-те са тематичен сборник на работата му през последните двадесетина години. „Първата статия, която излезе в сборника „Социална и културна география“ беше „Устойчивостта на електоралните нагласи в България – елемент на социокултурната регионализация“. Две основни идеи ме водеха. Първата е, че електоралните нагласи в отделните териториални общности не са случайни. Те имат определена закономерност, предистория, която трябва да се изучава, ако искаме да ги прогнозираме, и втората – тя произлиза от първата – че в края на краищата електоралните различия по места се явяват елемент от обективния процес на териториално разграничение или на регионализация на страната. Интересът към темата се засилваше с течение на времето при мен, защото се понатрупаха и избори, а те предоставят обилна информация – едва ли има друга област – може би само демографската статистика е с повече данни от електоралната. Въпросът беше данните да се осмислят, да се вкарат в тематично русло, колкото и несъвършено и схематично да изглежда самото начало“, каза университетският преподавател. Той подчерта, че не предлага електорални географски изследвания като заместител на социологическите или политологическите изследвания. „Електоралната география не е география само на изборните резултати, не е изборна статистика, не е изборна аритметика, не е врачуване на изборни резултати и не е завистта на други изследвания“, уточни проф. Янков.
„Трудно могат да се посочат електорални изследвания, които не засягат пространствени измерения, независимо от това дали са проведени от географ, или не. Много от тях засягат странични, конюнктурни аспекти на настоящето или се опитват да изведат изводи в определени хронологични рамки. Според нас това все още не се използва в достатъчна степен като обективна основа за успешно прогнозиране на изборни резултати. В България такъв тип подходи са пробирани в различни степени, за да достигнем до изследванията на проф. Румен Янков, които, струва ми се, най-пълно аргументират географската същност на проблематиката. В тях той разкрива съподчинената принадлежност на електоралната към поведенческата и политическата география, респективно към геополитиката“, отбеляза при представянето на книгата проф. Атанас Дерменджиев.
Проф. Румен Янков е завършил специалност „География“ в СУ „Св. Климент Охридски“. От 1989 г. е преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Изследователските му интереси са главно в областта на географията на населението и селищата и електоралната география. Съавтор е в написването на 20 учебни помагала и учебници за студенти.
На снимката отляво надясно проф. Ивелин Иванов, проф. Румен Янков и проф. Атанас Демерджиев