Култура

Проф. Пламен Павлов представя том 4 на „Българска национална история“

4 том на „Българска национална история. Византийско владичество и епохата на Второто българско царство” ще представи проф. Пламен Павлов по време на „Фоайе на книгата с автограф”. Срещата с читатели е на 17 април, сряда от 17.30 часа в читалнята на Регионална библиотека „П.Р.Славейков”.

„След сериозно забавяне, предизвикано от ред обективни и субективни сред тях можем да посочим и пандемията КОВИД-19), на вниманието на специалистите и ценителите на нашето минало е том IV на „Българска национална история” на издателство „Абагар”. Авторският колектив се е постарал да предложи на все по-взискателната читателска аудитория максимално обективна и пълнокръвна картина на историческите събития и процеси, на държавно-политическото, стопанското и културното развитие по българските земи от началото на XI до средата на XV в. Още тук ще поясним, че ако долната хронологическа граница традиционно е свързана с гибелта на Първото българско царство (1018 г.) и началото на византийското владичество, горната не завършва със „запечатаните” в съзнанието на поколенията 1393 г. (падането на столицата Търново под властта на османските завоеватели) или 1396-а (завладяването на Видин), а с фактическия край на средновековната държавност в етнокултурната територия на българския народ”, пише в предговора проф. д-р Пламен Павлов.

В книгата са обособени шест раздела – България под византийска власт; Асеневци в периода 1186-1241 г. – възстановяването на средновековната българска държава от Петър и Асен, укрепването на царството при Калоян, България при Борил, апогеят на Второто българско царство при цар Иван Асен II и самостоятелните владетели в българските земи при първите Асеневци; политическата криза в българското царство в периода 1241-1322 г. – управленията на преките наследници на Иван Асен II, както и на Константин Тих Асен, бунтът на Ивайло, събитията от последните две десетилетия на XIII век, България при цар Теодор Светослав, както и самостоятелните владетели в българските земи през втората половина на XIII век.; средновековната българска държавност в периода 1923 г. – средата на XV век.; обществото, църквата и културата от края на ХII до началото на XV век – социално-икономическо развитие, българската православна църква, книжовност, изкуство и архитектура и приложения.

Текстовете са дело на авторския колектив Пламен Павлов, Иван Лазаров, Георги Н. Николов, Анелия Маркова и Красимир Кръстев, и с участието на Иван Тютюнджиев, Венелин Грудков, Пламен Събев, Тервел Попов и Кирил Маринов.

Събитието е част от „Фоайе на книгата са автограф“, организирано от Регионална библиотека „П.Р.Славейков“