Проф. Димитър Димитров спечели с убедителна победа избора за ректор на Великотърновския университет в мандат 2023-2027 г. Той е преподавател в катедра „Стара и средновековна история“ към Историческия факултет. Възпитаник е на Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“ и на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където завършва специалност „История“. Владее свободно седем езика. В периода 2019 – 2023 г. е зам.-ректор по международната дейност и институционален координатор по програма Еразъм+. Автор е на над 70 публикации.
Проф. Димитров, с какви чувства приехте ректорския избор?
Приех избора с чувство на отговорност и с пълно съзнание за тежестта, с която се натоварвам, но човек трябва да приема предизвикателствата и тяхното бреме.
Какви предизвикателства очаквате през следващите 4 години?
Някои са ясни. Те са свързани с политическата ситуация в страната, бюджета, демографската криза, с борбата за място под слънцето на всички университети. Има и предизвикателства, които не могат да бъдат предвидени. Такава беше ситуацията с Ковид- 19. Така че винаги има проблеми, но вярвам, че с божията помощ ще вървим напред. Важното е да се осъществи плавен преход и да се продължи постигнатото ниво на стабилност.
В концепцията си посочвате, че съхраняването на университетските традиции трябва да върви ръка за ръка с иновациите.
Трябва да се даде нов тласък на дистанционното и т.нар. отворено обучение, защото това е бъдещето. Ние вече сме работили с български и чуждестранни университети в тази посока, включително сме членове на един европейски консорциум за дистанционно и отворено обучение. Дигиталната трансформация в Университета е започнала, отдавна имаме дистанционно обучение, модернизирали сме част от учебните зали. За мен обаче това все още не е достатъчно и трябва да продължаваме напред в модернизирането на обучението, то да стане хибридно, смесено, защото не знаем дали ще има отново затваряне. От друга страна, студентите вече са друг тип. Те са модерни млади хора и не можем да си мислим да ги обучаваме по стария модел, на който сме научени. Аз по природа съм консервативен човек, но виждам, че няма как нещата да станат без дигитализация, за да се наредим сред изследователските университети в страната.
Предстои акредитация по много направления. Ще успеете ли да се справите?
Надявам се да успеем. Готвим се по акредитацията. Много добре знаем, че няма да е лесно, ще се прави по нови правила – общо за всички университети в страната. Имаме екип, включително хора по факултетите и вярвам, че ще успеем. Великотърновският университет е с 60-годишна история Той е многопрофилен, повечето направления се справят добре, факултетите се справят добре, но това не бива да ни успокоява, защото акредитацията няма да е лесна в конкурентна среда.
Колко заместници ще имате? Ясен ли е форматът на ректорския екип?
В момента се правят обсъждания. Нищо още не е категорично, може да има малки преструктурирания, но вероятно ще започна с четирима заместници, както беше досега.