С мнозинство след тайно гласуване членовете на новия Академичен съвет отново избраха проф. Вихрен Бузов в състава на ректорското ръководство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. В мандат 2023/2027 –а преподавателят по философски науки ще отговаря за учебната дейност, качеството и акредитацията на висшето училище.
Проф. Бузов, има ли и какви са предизвикателствата в ресора, който ще управлявате в следващите четири години?
Първо трябва да кажа, че работим, както цялата държава – при доста тежки условия в социален смисъл, при неопределеност, породена от липсата на бюджет и много важни нормативни документи, които регламентират нашата дейност. Така че главното предизвикателство е по тази линия, но съзнаваме, че трябва да отговорим с високо качество и професионална подготовка на студентите, която да им даде възможност за реализация. 2024-2025-а ще бъдат години на акредитационни процедури и най-трудните, защото ще трябва да защитим развитието и постиженията на 21 професионални направления, а после и на 64 докторски програми в Университета. Срокът на акредитацията от 6 беше намален на 4 години и сега някои направления, които наскоро бяха акредитирани – ще трябва отново да тръгнат на оценяване, но това са бюрократични проблеми, които смятам – ще преодолеем.
Започна онлайн подаването на документи за прием в бакалавърските програми чрез участие в класиране. Как върви кампанията?
Кандидатстудентската кампания върви добре, дори по-добре от миналата година. В акцията „Рано рани“ имаме регистрирани 200 човека повече спрямо 2022-а. Онлайн приемът на документи за ОКС „бакалавър“ стартира от 12 юни и ще продължи до 28 юни. Първото класиране ще бъде обявено на 4 юли, а записването ще бъда на 5, 6 и 7 юли от 8,30 до 16,00 часа в Ректората. От 19 юни започва и онлайн подаването на документи за прием в магистърските програми. Те предлагат обучение по близо 190 специалности в 20 професионални направления и в 6 области на висшето образование.
Планирате ли разкриване на нови магистърски програми за учебната 2023/24 година?
Три нови магистърски програми разкриваме за учебната 2023/24-а. Те са „Общински финанси“, „Социология и психология на управлението“ и „Педагогика на ранното детство“. Обучението по „Общински финанси“ ще се води съвместно с Висшето училище по застраховане и финанси в София, а по „Социология и психология на управлението“ в партньорство с УНСС. Третата програма е озаглавена „Педагогика на ранното детство“ и към нея има заявен огромен интерес още по време на кампанията „Рано рани“.