Култура

Проф. Анчо Калоянов преиздава отново романа си „Девети“

В началото на април се очаква да излезе второто издание на романа „Девети” на проф. Анчо Калоянов, дългогодишен преподавател във ВТУ по български фолклор. Избрал е нестандартен начин да популяризира книгата си до Великден, като публикува всяка неделя във фейсбук профила си откъси от нея.

Първото издание на романа е през 2013 година. Романовата трилогия е за трите знакови събития в новата ни история – Април 76, Септември 23 и Девети /единственото, което изисква само датата/. Митопоетичното в „Димитър Злочести и Войводата Патрев“ е заменено с баладичното в „Див огън“, докато за „Девети“ е присъщо епичното пълноводие.

В „Девети“ главният герой е самият Девети, разнолик и разноречив, но с равни права за победители и за победени в битката за властта, а сюжетът му следва съдбата на една потомка на герои от предишните два романа, съотносима към съдбата на Майка България в превратните дни.

В изоставената след бомбардировките София младата пианистка Илинда Обретенова спасява нелегалния Първан, който й обещава сватба в първия ден след победата, но го убиват. Оказала се годеница на „първия“ сред новите властници, изплашена, тя се укрива при свои в Аспарухово, където на Девети се венчава за партизанския командир Иван Карагяуров. Като „сламена вдовица“ /изоставена/ тя преживява дните на Народния съд в Провадия и е съблазнена от оцелелият от атентаторите на „Света Неделя“ през 1925 г. След двадесет години на същия ден 16 април той загива край Аспарухово като шофьор на камион, натоварен с провадийска сол, същата, която е на трапезата и в кръвта, и в сълзите на поданиците на Царство България от 1917 г. /тогава бликва изворът й край Провадия/. Главният учител, летописецът в трите романа, разпознава случилото се като възмездие за злодееца, отдадено от Духа на мястото, който е и самият той.

Проф. Анчо Калоянов е член на Съюза на българските писатели. През 2015 г. е избран за Преподавател на годината от студентите във ВТУ. През 2017 г. е удостоен с награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос в националната книжовна култура, а през 2018 г. получава награда „Култура“ на Община Велико Търново за ярки постижения в областта на изкуството и културата.