Култура

Проучванията в Северния сектор на Трапезица продължават и през октомври

Продължава работата на терен на екипа на проф. Константин Тотев в Северния сектор на Трапезица.Най-ранните следи от Средновековието засечени в тази част на хълма са от пещи, построени в началото на XIII век, последвани от издигането на крепостната стена от първата половина на същото столетие. „По-късно се развиват няколко верижни постройки, които са съборени, за да се освободи пространство за градежа на Църква №23. Същото е направено и за разширяване на терена на некропола в северната посока. Развенчани са митовете за болярските къщи и църкви. Около всеки един храм има некропол, който е с над 100 погребения. До Църква № 2 разкритите гробове са над 400, до № 19 са 100, а до №20- 150. Храмовете  са енорийски и са с принадлежност към квартала, в който се намират. Това  свидетелства за развитието на градоустройството на тази втора по значение цитадела на Столично Търново- Трапезица“ ,  обясни проф. Константин Тотев

Текат дейностите по разучаване на северния район на некропола при Църква №23. Към момента са проучени 30 гроба. На най-горното ниво са разположени погребенията на децата и подрастващите. Впечатление прави, че некрополът е предварително планиран и маркиран. Има индикации, че „града на мъртвите“ продължава и от южната страна на храма.   Проведени са консултации с антрополог от Великобритания, а резултатите от изследванията му ще бъдат готови до края на месеца.

„В процес е и датирането на втория живописен слой в Църква №23, която бе разкрита миналата година. Първият се оформя от края на XIII или началото на XIV век.  За момента от намерените монети специалистите считат, че ремонтът в храма е извършен в края на ХIV век.  Предстои проучването на наоса, а в момента се изследва притвора. Екипът,заел се със задачата, е ръководен от доц. Косева“, разказа  проф. Тотев. Той допълни, че вече са проведени  консултации с арх. Пламен Цанев във връзка с полевата консервация на Църква № 23,т.е. за засипване на разкритите през сезона обекти .

Тази година  са открити множество монети от сребро и бронз. Намерена е и единична златна монета на Йоан III Дука Ватаци. От едната страна е представено коронясването на владетеля от св. Богородица, а от другата е гравирано изображение на Христос на трон.  През 2018-а са попаднали на подобна находка, но тазгодишната е в по-запазено състояние.

Към своя край са дейностите по проучване на Кула № 4. Съоръжението се изследва от екип алпинисти под ръководството на Никифор Тодоров. То е трудно достъпно и би могло да се снима от кв. Варуша.

Работата през 2019-а се очаква да приключи в средата или в края на следващия месец.

Диана Колева