Организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“ и клуб ТaМ представят първата прожекция на живо на филма „В малкия голям свят на прилепите“. Тя ще се състои утре, 6 септември, от 19:30 ч. в клуб ТаМ във Велико Търново. Прожекцията е със свободен достъп и със субтитри на английски език.
„В малкия голям свят на прилепите“
Знаете ли, че по света има толкова много видове прилепи, че броят им е една четвърт от всички видове бозайници? Техният образ е свързван с най-странни суеверия, вярвания и митове. Прилепите плашат хората, в популярната култура те често са злодеи. В последните две години вниманието върху тях се изостри поради подозренията, че те са източник на коронавируса, независимо от научните доказателства, които се противопоставят на тези твърдения.
В днешния свят прилепите са под сериозна заплаха. Унищожаването на местообитанията им, изменението на климата, човешката дейност и други фактори мога да доведат до тяхното изчезване, а от това би последвала сигурна екологична катастрофа.
Елате и научете повече за тези тайнствени, но толкова важни за баланса в природата същества!
В края на 2020 г. Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“ показа онлайн за първи път документалния филм „В малкия голям свят на прилепите“. През 2022 г. авторите адаптираха проекта към живо представяне и го развиха до мащабна интерактивна инсталация, която включваше поредица от турове в Националния природонаучен музей към БАН, в които публиката буквално можеше да погледне през очите и на учените, и на прилепите.
Проектът „В малкия голям свят на прилепите“ привлича вниманието върху огромното значение на прилепите, разказва за живота на учените и науката сензорна екология и е илюстрация на интересния резултат от срещата между изкуството и науката, или по-конкретно – между изследователят и прилеполог Антония Хубанчева и театралния режисьор Гергана Димитрова.
Вашите въпроси за прилепите, за това какво е да си учен, с какво се занимава научният театър и как се стига от Шекспир до Големия нощник, можете да зададете лично веднага след прожекцията на срещата с Гергана Димитрова и д-р Виолета Желязкова, която също е учен-хироптеролог от Националния природонаучен музей при БАН.
Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”.
Д-р Виолета Желязкова е научен сътрудник в Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. Изследователските ѝ интереси попадат в сферата на молекулярната популационна генетика, пещерната микробиология и хироптерологията (науката, която се занимава с изследването на прилепите).
Занимава се с изследване на пещери още от гимназията, а през 2017 преминава „магическата“ граница от 1000 метра под земята. Участвала е в множество пещерни експедиции в България и няколко европейски държави и дори е давала имена на няколко новоотктити галерии във вулканична пещера на Хаваите. В свободното си време практикува гмуркане, катерене или алпинизъм и с удоволствие се разхожда по ръба на възможностите си — както физическите, така и психическите.