Болничното оборудване и условията на труд подобриха в специализираната кардиологична болница във Велико Търново по проект на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”. Той е на стойност 120 хиляди лева, като лечебното заведение участва в дейностите с 20 процента собствени средства. Проектът стартира на 5 октомври миналата година и успешно завършва шест месеца след това. Той е под надслов „Инвестиции в качествени условия на труд”, коментира ръководителят му Слава Василева. Благодарение на дейностите в кардиоклиниката вече има самостоятелна стая за почивка с подходящо оборудване – хладилник, микровълнова печка, кафе машина. Освежени са стаите и коридорите, навсякъде са доставени удобни столове.
„ Нашата клиника единствена от шестте в страната към Българския кардиологичен институт беше одобрена за включване в програмата за подобряване на работната среда. Благодарение на нея бяха създадени различни униформи, чрез които всеки може да бъде идентифициран към кой от секторите работи. Осигурено е специализирано облекло и предпазни средства за ангиолозите. Направена беше пожароизвестителна система. Навсякъде е поставено LED-осветление”, сподели директорът д-р Йорданка Томова.
Повече от 600 пациенти е лекувала от началото на годината до сега частната кардиологична болница във Велико Търново. Обикновено те са около 200 месечно, а годишно при нас пациентите са над 2400, коментира още д-р Томова. Тя припомни, че България е на едно от първите места по заболеваемост. Увеличават се и сърдечно-съдовите проблеми. В резултат на мащабната профилактична дейност расте информираността и все повече пациенти идват навреме при кардиолозите. Повишава се здравната култура и на по-младите. Те разбират, че инвестицията в здраве е инвестиция в бъдещето им – за личностно и кариерно развитие.
„ На 31 октомври кардиологичната болница във Велико Търново става на десет години. През този период ние доказахме необходимостта от съществуването й, защото обслужваме пациенти не само от нашия регион, но и от съседните”, сподели д-р Томова. Тя обясни, че в момента екипът работи и по сериозна профилактична програма на Българския кардиологичен институт. Проектът включва прегледи на място в по-малки населени места. Но се посещават и градове като Русе и Габрово, където интересът също е много голям. За четирите месеца на програмата кардиолози са прегледали стотици пациенти. При някои от тях на възраст 50-60 години са открити пороци на сърцето, които до този момент не са били диагностицирани.
На снимката: Новообзаведената със средства от проекта стая за почивка на екипите