Проблемите и перспективите на физическото възпитание и спорта в условията на глобализация обсъждат на научна конференция във Великотърновския университет. Форумът се организира от катедра „Теория и методика на физическото възпитание“ към Педагогическия факултет. В дискусията участват представители на 9 висши училища от страната, докторанти, учители, спортни деятели, преподаватели от Университета в Елбасан /Албания/. Ще бъдат представени 26 доклада с научни изследвания в различните аспекти на училищното и университетското физическо възпитание, масовия спорт и спорта в свободното време, поясни водещият на форума доц. Стефания Беломъжева – Димитрова. „Законът за физическото възпитание и спорта предвижда задължителни часове за студентите, които са достатъчни. Проблемът е, че някои висши учебни заведения не спазват закона, а ролята на часовете е рекреативна – идеята е студентите да спортуват, за да бъдат здрави, да са двигателно активни, да се разтоварват от психическата работа в учебния процес. В училището часовете по физическо не са достатъчни. Нуждаем се от поне 1 час дневно – децата са много натоварени с другите учебни дисциплини, а часът е важен за физическото и психическото здраве на подрастващите“, коментира доц. Беломъжева.
Специалността „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ е една от най-търсените във Великотърновския университет. Средногодишно кандидатите са над 500, но се приемат само 80 в бакалавърската степен – по 40 в редовната и задочната форма на обучение. Катедрата предлага и обучение в 2 магистърски програми – Спортна педагогика и Физическо възпитание и спорт за деца и младежи със специални образователни потребности, които също са сред най-желаните във Великотърновския университет“, отбеляза ръководителят на катедра „Теория и методика на физическото възпитание“ доц. Светослав Стефанов.
Международната конференция е част от честванията на 40-годишнината на Педагогическия факултет във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.