Култура

Представиха книгата „Предприемачи на Балканите: възрожденската фамилия Кермекчиеви“ в Регионалната библиотека

  Представянето на книгата „Предприемачи на Балканите: възрожденската фамилия Кермекчиеви“ на доц. д-р Светла Атанасова от Регионалния исторически музей във Велико Търново събра в Регионалната библиотека много колеги, преподаватели от  ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, приятели.

Изданието представи проф. д-р Петко Ст. Петков. Той акцентира на безспорните заслуги в обществения, социалния и икономическия живот на фамилията Кермекчиеви през XIX  век у нас, на Балканите и в Европа. Известният историк даде много висока оценка на изследването на доц. д-р Светла Атанасова и предложи да се сложи паметен знак във Велико Търново, който да напомня за родолюбивите дела на малко известните все още Кермекчиеви.

Светла Атанасова е един изключително последователен учен, който изкачва своите върхове в науката. Темата на изследването е много значима. Тя е сериозен принос както в регионалната, така и в националната история, защото Кермекчиеви мислят и работят със замах – имперски, не само български. Всичко при тях се случва последователно. Те учат занаят, образоват се, създават контакти. И през цялото време върви една червена нишка – благотворителна работа в полза на българското. Такива хора са ни много необходими днес и затова този пример трябва да се следва“, коментира проф. д-р Петко Ст. Петков.

Образовани, енергични и креативни, българските предприемачи Теодор, Панайот, Петър, Константин и Иван Кермекчиеви успешно взаимодействат с икономическите и политическите елити в българските земи, в столицата на Османската империя и румънските княжества Влашко и Молдова. Нещо повече, някои от тях играят „различни роли” за единодействието с европейските народи в сферата на просвещението, банковото дело и дипломацията, става ясно от изследването на фамилията.

Безспорно най-изявеният от тях е Петър  Кермекчиев – предприемач от европейска величина, политически ангажиран с българските общества в емиграция от 1868 г. до 1881 г., застъпник за национални каузи, участник в официални делегации до владетелите на Велики империи, ерудит който владее няколко езика, филантроп и благодетел за развитието на науката и образованието.

     Стремежът за интеграция на Балканите и единодействие на българите с модерните цивилизовани общества явно е кодиран в гените на мъжете от рода Кермекчиеви и вълнува цели три поколения. Хаджи Ненчо Кермекчиев пламенно разпространява Хатихумаюна сред българската общност. Неговите синове Теодор и Петър са активни участници в  изградените български общества във Фокшани и Букурещ още от времето на Кримската война, а внукът Асен Кермекчиев полага началото на първата дипломатическа служба на Съединените американски щати у нас“, разказа доц. д-р Светла Атанасова.

Тя сподели още, че първоначалната идея е била да напише книга само за Петър Кермекчиев. Да направи монография за фамилията я провокира богатият фонд, с който работи. Изследването на неговите документи и написването на книгата отнема на Атанасова две години. В преводите на фактури и други архивни единици й помагат специалисти, на които доц. Атанасова искрено благодари по време на представянето. За книгата й „Предприемачи на Баканите: възрожденската фамилия Кермекчиеви“ я поздравиха известният историк проф. д-р Милко Палангурски и директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново –д-р Иван Църов, който безрезервно подкрепя и административно нейния труд.