Денят на детето е световноизвестен празник, посветен на всички деца по света. Празникът е споменат за първи път в Женева на Световната конференция за закрила и благосъстояние на децата през август 1925 г. Там представители на 54 страни приемат Декларацията за закрила на детето, както и официално определят датата 1-ви юни за Международен ден на детето.
В България 1 юни започва да се празнува като официален празник след указ на цар Борис III през 1927 година. Той наредил Денят на детето да се празнува на втората неделя след Великден. Празникът се провеждал под покровителството на княгиня Евдокия, сестра на цар Борис III и дъщеря на цар Фердинанд I.
След преврата през 1944 г. новото празнуване на празника в България започва след 1949 г., когато Москва обявява, че 1 юни се приема за Международен ден за защита на децата. Празникът възпоменавал и всички деца, загинали по време на Втората световна война. През следващата година, Денят на детето за първи път бил празнуван едновременно в над 50 държави по целия свят.
Счита се, че датата 1-ви юни идва от китайския фестивал на драконовите лодки, който се празнувал на този ден. Празникът на драконите е честван още от дълбока древност в Китай и е свързан с пролетното равноденствие.
На 1-ви юни през 1925г. Генералният консул на Китай събрал всички китайски сирачета, за да празнува китайският фестивал на драконите. На същия ден се състоял и конгресът в Женева.
Повечето държави празнуват Деня на детето на 1-ви юни. Има и страни като Канада, Великобритания, Швеция, Испания и др., които го празнуват на 22 ноември. Международният ден на детето си има собствен флаг. В центъра на зеленият флаг е изобразена Земята, върху която са стъпили пет деца с различни цветове на кожата. Зеленият фон символизира растеж, хармония и плодородие. Петте деца олицетворяват разнообразието и толерантността към децата от всички раси. Звездата, образуваща се от краката на петте деца, символизира светлината, а фигурата на Земята, разположена в центъра на флага, изобразява нашия общ дом.




