След като вчера, след заседанието на Великотърновския общински съвет, съветниците от групата на ГЕРБ разпространиха до медиите своята позиция относно поведението на колегите си при гласуването на бюджет 2022, днес право на отговор поиска Елена Чамуркова, председател на групата общински съветници от Демократична България – Обединение във В. Търново.
Публикуваме текста без редакторска намеса:
В сайта на общинско радио Велико Търново е публикувана статия със заглавие: „Общински съветници от ГЕРБ в болярския град: „Гласуването на бюджет 2022 доказва безпринципната коалиция БСП – ДБ“, в която се правят манипулативни внушения, уронващи репутацията на групата общински съветници от „Демократична България – Обединение“ във Великотърновски общински съвет.
Да, не подкрепихме проектобюджета на община Велико Търново, а решението ни е взето след задълбочен анализ. За тях подробно се аргументирахме в изказване на заседанието. Не получихме мотивирани критики, а само внушения, които са повторени във въпросната статия. Ето мотивите ни, за да не подкрепим бюджета:
В предложения бюджет най-голямото достойнство е дисциплиниращият ефект, който държавата ще приложи към общините по отношение на усвояването на преходния остатък. Не виждаме развитие, растеж, както и отчетливи приоритети по политики. От дълго време бюджетът на Велико Търново дава по малко на всички сфери без да акцентира на приоритети, затова вместо най-наболелите проблеми да се решават, те се затлачват. Не е направен сериозен анализ къде има възможност да се заложат по-големи приходи, които да се реализират в действителност, а не само да останат на хартия като красиви заглавия на медийни публикации без обаче съдържанието им да бъде изпълнено. Особено в инвестиционната програма, която би трябвало да изглежда така: „Обещано – изпълнено“.
Фактът, че нито едно от многобройните ни предложения по нея, които касаят качеството на живот на десетки хиляди хора, не е намерило място, ни дава достатъчно основание да не подкрепим бюджета. Една скоба – с изключение на ремонта на ул. „Ал. Стамболийски“ в Дебелец, който обаче не е в Инвестиционната програма, а в трансформирането на целевата субсидия за капиталови разходи в целеви трансфер за неотложните ремонти. Но както и да е – дебелчани, както впрочем и търновци, не се интересуват от административните процедури, а от крайния резултат. Би било добре да има практика да се връща отговор по какви причини не се приемат съответните предложения. Надявам се това да се случи ако не още следващата година, то поне в следващия мандат.
Според нас бюджетът не съдържа нови политики, а е просто увеличение на заплатите и опит за догонване на инфлацията. Бяхме против увеличаването на такса битови отпадъци без гаранции за повишаване качеството на услугата. Вече е ясно, че за тази услуга ще похарчим КОСВЕНО от бюджета още средства, защото новите контейнери не са съобразени с прилежащата инфраструктура и адаптирането към нея ще коства допълнителни разходи, които биха могли да се спестят при по-голяма съобразителност. И тук опираме до основния проблем за качеството на работа и контролът. Призоваваме общинска администрация да си отвори широко очите за ремонтите на пътищата, които трябва да се ремонтират отново след 3 години. Ремонтът на ремонта ни излиза твърде скъпо! Калдъръмът във Варуша до голяма степен е заменен от циментови плочки, които се разпадат всяка година; панорамните площадки вече имат много дупки; повечето метални решетки на канализацията по тротоарите са изчезнали или повредени и т.н. и т.н. Сигурно в офертите и договорите са изглеждали добре. Велико Търново губи милиони левове всяка година – пари, които биха могли да бъдат използвани за подобряване на нашия град.
По време на сесия кметът на общината коментира, че основният приоритет н тази бюджет е да се завършат европейските проекти. Простете, но ако се завършат както печално известния проект за Конгресния център, който щеше да струва на търновци поне 25 млн. лв., отсега казвам, че сте се провалили с този приоритет. И как да повярваме на това, след като виждаме отчетлив провал в проекта за създаване на „Fairdeal платформата“, по който са изразходвани 573 хил. евро без реален резултат. Извод: приоритет не може да бъде който и да е проект. Приоритет трябва да бъдат хората. Впрочем, искрено пожелаваме проектите да се приключат успешно!
Отново няма единен критерий за разпределянето на парите за масов спорт. Миналата година възразихме – забележете, не срещу 150-те хиляди лв. за ФК „Етър“, а затова, че отпускането им не е обвързано с какъвто и да е ангажимент и резултат, докато средствата за всички останали клубове са на база постижения. Тази година ситуацията е аналогична, само че парите вече са 200 000 лв. А за женския отбор на „Етър“ те отново са …2 000 лв. Излиза, че според администрацията, инфлацията всъщност заобикаля част от търновските спортисти.
Не виждаме подкрепата на общината за да се изпълни статута на Велико Търново като Историческа и духовна столица на България със съдържание. Дейностите по културния календар са рутинни, не блестят с особена иновативност и оригиналност. Двете суми – 700 000 лв. за културния календар и 50 000 лв. за културни инициативи се под 0,6% от бюджета.
Имаме огромни резерви и към разходите за поддръжка на уличното осветление. Изчислихме, че за експлоатационна поддръжка, или иначе казано – за обикаляне и следене дали лампите светят на година плащаме около 280 000 лв. За 5-те години на договора разходът по това перо е 1,4 млн. лв. – тоест почти половината пари по договора!!! И как така се плаща почасова ставка за работа, вместо за свършена работа???
В обобщение – не подкрепихме бюджета защото не виждаме растеж и развитие, а устойчиво потъване в настоящето, което обаче далеч не ни подхожда на претенциите. Защото настоящето е близка до критичната инфраструктура, нереализирани гръмки проекти и с години затлачени проблеми. С една дума – инерция.
С уважение към екипа и слушателите на Общинско радио Велико Търново – Елена Чамуркова, председател на групата общински съветници от Демократична България – Обединение във В. Търново