Авторът на хитовата поредица за деца „Феята от захарницата“ – Катя Антонова се срещна със своите малки и пораснали фенове във Велико Търново в БИЦ „Славейче“ на Регионална библиотека „П. Р. Славейков“. Събитието бе част от традиционните гостувания на писателката в различни градове в страната. Всички приятели на феята Ванилия успяха да зададат въпросите си на авторката, да споделят впечатленията си, да получат автограф и да си направят снимки с любимата си авторка. Тя сподели, че шестата поред книга за Ванилия ще излезе от печат през ноември тази година и планува тя да е последна.
„Срещите с децата са част от моето вдъхновение, моята награда за всичко, което правя. На тези срещи захранвам душата си. Много са ми много важни и любими“, каза за Общинското радио Антонова. И допълни, че историята за феята Ванилия се ражда заради няколко фактора – единият е нелесен период, в който е имала нужда от общуването с вълшебната героиня.
„Друг момент е приятелството ми с нея и миговете прекарани в нейния свят. Това беше едно необходимо бягство, в което да презаредя и да си почина. И от качествата й се удивлявах. Тя е смела, директна, не приема проблемите много на сериозно. А краят на тази поредицата е такъв, че те връща в началото и всъщност никога не може да си сигурен, това измислица ли е или не е. Преди да седна да пиша, дълго време си представям света, който искам да населя с герои, до най-малкия детайл. Давам си достатъчно време да фантазирам и всичко се излива наведнъж след това. Имам идея за нова книга, даже поредица“, призна още обичаната детска писателка Катя Антонова.
„Феята от захарницата“ е най-четената поредица за деца на български автор през последните години. От излизането на първата книга през 2017 година досега петте части са издадени в тираж от 120 хил. копия. В края на годината предстои да излезе и дългоочаквана шеста книга от поредицата – „Две трудни цветя и един фейояд“, която разказва предисторията на най-известната българска детска героиня Ванилия. Премиерата се очаква да бъде изключително вълнуваща за българските деца, защото предходната, пета част, постави края на историята на любимата им фея.
„Две трудни цветя и един фейояд“ ни пренася в света на феите, където се случва нещо много интересно. От едно доста странно цвете се появява Ванилия – фея, която не прилича на никоя друга. Тя е весела, забавна, остроумна и… мечтае да има приятели. За разлика от останалите, които са просто едни работливи, но скучни същества. Макар да е сладкарска фея, Ванилия трудно намира място сред другите феи. Затова с ентусиазъм приема да изпълни желанието на кралица Всесилия – да донесе вода от Лилиевото езеро. Тази вода е последна надежда на кралицата, че ще помогне на болната орхидея, от която трябва да се появи бъдещият крал. Има само един проблем – Лилиевото езеро се пази от страшно чудовище, свиреп фейояд. Или поне така се говори в кралството на феите.
Катя Антонова е един от най-успешните български автори на детска литература. Освен с поредицата „Феята от захарницата“, тя е позната на българската публика и с поредицата „Какво значи да си…“ и още любими заглавия – „Двете кралства“, „Принцесешки истории“ и „Рибка“. „Рибка“ e и името на нейното издателство, благодарение, на което до българската публика достигат и други детски книги на български и чужди автори.
През 2022 г. Катя Антонова е отличена като най-четен детски автор на осмото издание на наградите на Столична библиотека, а според редица класации нейните книги устойчиво са сред най-четените и най-слушаните в категорията за детска литература през последните години у нас. Майка е на четири деца.
От Детския отдел на великотърновската библиотека споделят, че от 2011 до 2024 година Катя Антонова присъства в картотеката му с 30 заглавия. Книгите й учат на добро, добри навици, приятни забавления – като игри, спорт и правилно хранене. И допълват, че от първото издаване на „Феята на захарницата“ досега децата искат да заемат книги на авторката непрекъснато. А родители споделят, че поредицата провокира отрочетата им да четат, не толкова списъчната литература, а именно нейната.
снимка – Народна библиотека „П.Р.Славейков“ – Велико Търново