Официалното откриване на площад „Журналист“във Велико Търново ще е на 11 май, от 9,30 ч. Мястото, което беше именувано в края на месец май, се намира пред Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Денят е и патронен празник на училището, което е единственото у нас, в което се изучава „журналистика“ в среден курс. Церемонията включва актьорска възстановка на създаването, на първата телеграфна агенция у нас във Велико Търново, през 1886 г. Тя ще бъде разиграна на фона на арт-инсталацията „Бюрото на журналиста“ изработена от Община Велико Търново, по идея на Великотърновското дружество към Съюза на българските журналисти и ще бъде символ на площада.
За откриването е поканен Президента на Република България Илияна Йотова. За церемонията специално пристига делегация от Южна Корея, съставена от управляващите Корейската асоциация на журналистите. Делегацията ще води председателя на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова.




