На днешния 15 февруари се отбелязва Международният ден на децата с рак. Всяка година повече от 300 000 деца до 19 години по целия свят се диагностицират с рак, а около 100 000 умират от коварната болест, най-вече защото нямат възможност да се лекуват.
Разликите обаче къде живеят тези деца създават огромна пропаст – около 8 от 10 деца живеят в държави със среден и нисък стандарт, където процентът на излекувани е едва около 20%. В държавите с високи доходи на населението процентът на излекувани деца надхвърля 80% за най-често срещаните ракови заболявания в детска възраст.
Набелязаната цел на Светомната здравна организация по отношение на детския рак е да се елиминират болката и страданието на децата, които се борят с болестта и да се постигне поне 60% шанс за постигане на дълготрайна ремисия на всички деца със злокачествени заболявания по целия свят до 2030 година. Това означава удвояване на сегашното ниво на преживяемост и близо 1 000 000 спасени детски животи през следващите десет години.
Около 70% от малките пациенти оживяват, благодарение на съвременните методи за лечение, а още приблизително 20% биха могли да оцелеят, но умират, поради липса на средства, донорска кръв и квалифицирана медицинска помощ.
Международният ден на децата, болни от рак, не е ден на отчаяние, а празник на надеждата и победата за малки и големи, лекари и здравни работници, родственици и близки на преборилите се и борещи се заболели, както и на всички онези хора, които не са безразлични към чуждото нещастие.