Култура

Определиха носителите на наградите в Осмото Международно биенале на църковните изкуства

Жури определи носителите на наградите в Осмото Международно биенале на църковните изкуства. Сава Костадинов с икона „Дейсис – ипостас“ печели наградата на Великотърновския университет, която е в размер на 500 лева. Наградата на Съюза на българските художници – творба от фонда, отива при Владимир Аврамов, наградата от 700 лева на Демакс АД се присъжда на Диана Вълчева за иконата й „Света Богородица с пророци“,  а наградата на Регионалната библиотека от 500 лева получава Красимир Яков за творбата си „Свето писание“. Седемчленно жури с председател проф. Миглена Прашкова оценява произведенията на участниците в биеналето.

В хода на обсъждането бяха номинирани Костас Лавдас  и Димостелис Аврамидис от Гърция, Ателие „Зограф“, Ателие „Праксис“, Сашо Рангелов, Роберт Цанев, Тодор Митрович /Сърбия/, Анастасия Тонкова и Теодор Бенов, номиниран от Великотърновския университет за млад автор.

Международното биенале на църковните изкуства е проект на Катедра „Църковни изкуства” на Православния богословски факултет на Великотърновския университет в партньорство със Сдружение „ИКОНА“ и съфинансиран от Община Велико Търново като събитие от Културния календар на oбщината за 2023г. Провежда се под патронажа на ректора на Великотърновския университет проф. д-р Димитър Димитров. Със седемте си издания се утвърждава като престижен международен форум. Осмото издание, което ще се открие на 18-ти октомври от 17.00 часа в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, включва изложба с творби на съвременни автори в областта на православните църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба, мозайка, миниатюра, утвар, графика и т.н. Тържественото откриване ще започне с молебен, поздрав към участниците от проф. д-р Магдалена Легкоступ – декан на Православния богословски факултет, и награждаване на изявените творци. Тазгодишното издание на форума се отличава с участници от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Северна Македония, Русия и Украйна и с предвидена богата програма от съпътстващи събития. Едно от тях е презентацията на проф. д-р Миглена Прашкова – „Иконостасите на проф. д-р Симеон Захариев (1955–2020) – ретроспекция“, както и фотографската изложба „Воздвижение. Кръстът на Света Гора Атонска“ на Георгиос Пупис от Светогорски център „Агиоритики естия“, Солун, Гърция.

На 19 октомври отново в Изложбените зали стартира международен симпозиум по иконографско изкуство  с акцент върху процеса на създаване на съвременни произведения на църковните изкуства, който ще продължи до 21 октомври включително. Гости на Биеналето и участници в симпозиума са доц. д-р Михай Коман (Mihai Coman) – департамент „Свещени изкуства“, Православен богословски факултет „Патриарх Юстиниан“, Букурещки университет, който е преподавател по Традиционни изобразителни техники, Алтернативни техники, Рисуване, Композиция; доц. д-р Андрей Мушат  (Andrei Musat) – департамент „Свещени изкуства“, Православен богословски факултет „Патриарх Юстиниан“, Букурещки университет – преподавател по Традиционни изобразителни техники, Рисуване, Композиция; доц. д-р Василе Тудор (Vasile Tudor), департамент „Свещени изкуства“ при Православен богословски факултет, Университет „Александър Йоан Куза“, Яш, Румъния – преподава Рисуване, Композиция и Изобразителни техники; проф. д-р Тодор Митрович, зам. декан на Висшата школа при Сръбската православна църква за изкуство и консервация, Белград и преподавател по Иконопис; Цветелина Максимова е носител на наградата на Община Велико Търново в седмото издание на Биеналето през 2021 г. и почетен участник  във форума от първото му издание през 2009 г. до днес. Удостоена е и с награда за преподавателска дейност „Константин Величков“ като учител по иконопис в НПГИ „Тревненска школа“,  Трявна (2015 г.); Десислава Гетова е носител на наградата на Съюза на българските художници в седмото издание на Биеналето през 2021 г. и преподавател по иконопис в НПГИ „Тревненска школа“, гр. Трявна (от 2015 г.); доц. д-р Ваня Сапунджиева – преподавател в катедра „Църковни изкуства“ на Православния богословски факултет на ВТУ е организатор на симпозиума и участник в събитието.

На 19 октомври  от 16.30 часа в Изложбените зали на Велико Търново доц. д-р Михай Коман ще представи книгата си „При вратите на Рая. Живописта на един параклис“. Програмата ще продължи с беседа на тема „Раят и неговата иконологична интерпретация“, водена от доц. д-р Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет. В рамките на симпозиума Живко Петров – дърворезбар и миниатюрист от град Дряново, ще направи демонстрация – барелеф върху орехова дървесина на тема „Тайната вечеря“.

Партньор на форума е Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново, където ще се състоят представяния на книги: 17 октомври – 17.30 ч., РБ „П. Р. Славейков“ – книгата на чл.-кор. проф. д. изк. Иванка Гергова „Светогорски теми в изкуството по българските земи (XVIII-XIX в.)“ и на 20октомври – 17.30 ч., РБ „П. Р. Славейков“ – книгата на д-р арх. Милен Маринов „Храмовете на архитектон Димитър Сергюв“.

За поредна година в изложбата ще вземат участие ученици от специалност „Иконопис“ на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в град Сливен и Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в град Трявна. Ще присъства и малка експозиция от икони, рисувани от деца в школи от Дряново, Севлиево и Самоков.

Международното биенале ще приключи на 9 ноември  с представянето на документален филм и издаването на двуезичен българо/английски електронен каталог, чийто главен редактор е проф. д-р Миглена Прашкова.

Партньори на форума са Съюз на българските художници (СБХ), Света Великотърновска митрополия, Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ – Велико Търново, НИЦ „Търновска книжовна школа“, Светогорски център „Агиоритики естия“, Солун, Художествена галерия „Борис Денев“ – Велико Търново, Демакс АД, 141 ЕООД и други.

Ръководител на проекта „Осмо Международното биенале на църковните изкуства“ е доц. д-р Мариета Конова – зам.-декан на Православния богословски факултет при ВТУ.