Повече от 200 участници се включиха в срещата на тема „Как придружаваме децата аутисти в училищната среда?“, чийто домакин беше Община Велико Търново. Да дискутират проблемите дойдоха студенти, техни преподаватели, специалисти от социалните услуги и от училищно и детско здравеопазване в общината, много психолози. На нея бе представен Наръчник за обосновано включване на деца аутисти в училищна среда, създаден от всички партньори по европейския проект IREAMS. Сдружение „Дете и пространство“ е участник от българска страна в проекта, заедно с родителски асоциации, университети, медико-социални и здравни институции от Белгия, Франция, Испания и Италия.
„В аутизма връзката с Другия изглежда като късо съединение. Думите, погледът, гласът, храната, прегръдката, всичко, което идва от Другия, от света, в който живее, изглежда като нещо тотално нахлуващо и за да се защити от това, аутистът създава различни механизми, които образуват „аутистична черупка“, подчертават в Наръчника специалистите. И допълват, че „ако сме внимателни, те сами ще ни покажат начините, за да намерим пътя, който да извървим“. Затова в изданието обстойно коментират схващанията за аутизма – връзката с тялото, аутистичното пространство, връзката с времето, емоциите, погледът, гласът, езикът, заявката, връзката с подобията, връзката с предметите, специфичните интереси в островите на познанието… Важен акцент в Наръчника е ориентацията на работа в училище, заедно с няколко различни практики. Разгледани са и пътищата на семействата.
По време на срещата бе показан и документалният филм „Нещо, което можем да кажем“, също създаден от партньорите по проекта. Чрез него се чу гласът на децата аутисти и на родителите им. Показани бяха и порасналите деца аутисти, техните трудности и какво им е помогнало да се справят, какво правят сега като млади възрастни, какво място са си намерили в света на другите.
„Аутизмът е поле за изобретяване за детето и за тези, които го придружават. Да партнираш в порастването на такова дете означава да подкрепиш организирането на сигурна и предвидима среда за него, означава също да окажеш гостоприемство на вътрешните му преживявания, като проявиш любопитство към интересите му и ги изследваш заедно с него. Да се заинтригуваш от аутистичното дете е основен начин да подкрепиш неговото развитие“, коментира Весела Банова – председател на сдружение „Дете и пространство“. Тя подчерта, че познава добре доста от социалните услуги в община Велико Търново и успешната работа в тях, в някои включително и с деца аутисти. Това е причина старата столица и дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ да домакинстват срещата. Нейният директор Росица Димитрова благодари на академичната общност, колегите си и всички, съпричастни с темата. Тя пожела на бъдещите педагози, психолози и социални работници успех в отговорното им обучение, като ги увери, че винаги могат да трупат опит в общинските социални услуги. А след дипломирането си да станат част и от екипите им. Организатори на срещата са Община Велико Търново и сдружение „Дете и пространство“.