Влиянието на Ковид-19 върху политико-икономическото развитие на глобализиращия се свят дискутираха на кръгла маса студенти от Стопанския факултет на Великотърновския университет. 15 бакалаври и магистри от професионално направление „Икономика“ участваха с доклади в конференцията. Форумът откри доц. Иван Бянов. Той е преподавател по обща икономическа теория и води курсове по международна икономика, глобализация на световната икономика и икономика на публичния сектор. По негови думи кръглата маса е ежегодна, като всяка година младите хора избират да изследват тема, която е актуална спрямо новите реалности.
„Обхватът на докладите минава през финансовата система, офшорните финансови центрове, бюджета, външноикономическите отношения между България Гърция, Полша и Швеция , чуждестранните инвестиции като важен фактор за икономически растеж на българската икономика“, поясни доц. Бянов. Според университетския преподавател подобен тип форуми са изключително полезни за обучаемите. „Първо, студентите е важно да свикнат да говорят пред аудитория, без да се притесняват да излагат своите тези и хипотези, да ги доказват и да не се притесняват и страхуват от задаваните въпроси. Второ, нашата работа като преподаватели е да покажем на младите хора възможността да мислят критично. Критичното мислене става с натрупване, а натрупването се получава от обучението, което се провежда с множество източници, необходими, за да се създаде качествен доклад“, отбеляза доц. Иван Бянов.
След финални корекции от рецензенти и редколегия докладите ще бъдат публикувани в сборник.




