С научен форум за значението на Съединението на Княжество България с Източна Румелия и ролята на Велико Търново за достигане до този държавнически акт днес в старата столица започна отбелязването на 139-годишнината от събитието. Конференцията се проведе в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ и събра десетки общественици, представители на научни, образователни и културни институции, граждани. Лекции по темата изнесоха конституционният съдия и юрист проф. д.ю.н. Атанас Семов, историкът доц. д-р Милен Михов и доц. д-р Калина Иванова – директор на РНБ „П.Р. Славейков“. Участниците във форума приветства кметът на общината Даниел Панов.
Малка плоча, закачена върху фасадата на Старата поща, напомня, че от Велико Търново реално започва подготовката за съединението на Княжество България и Източна Румелия и обединението на всички българи в разкъсаните ни земи. Върху парче от мрамор е посочено, че на същото място някога е била къщата, в която е основан комитетът „Единство“. В учредяването му на 29 август 1878 година се включват велики българи.
В същата къща, над чиито основи днес се издига Старата поща, се събират много от най-дейните родолюбци в страната. За почетен председател е избран архимандрид Стефан, а за председател Стамат Антонов. Цани Гинчев става подпредседател, а за секретари са избрани бъдещият премиер на България Стефан Стамболов, Димитър П. Иванов и Никола Лазаров. „Всички представители одобриха началата и целта на комитета, признаха нуждата за работене и се задължиха като се върнат всякой на местата си, да съставят подобни комитети, като водят от Устава на Търновския комитет, от когото взеха и препис“, са думите които прозвучават на събранието, припомниха лекторите в научната конференция. Тези подробности за Комитет „Единство“ са записани подробно от Иван Радев в книгата му „История на Велико Търново XVIII – XIX век“.
„Лекциите и изложбата доказват значимото, даже водещото място на нашия град в зараждането и осмислянето на идеята за национално обединение и за подготовката за Съединението. В него е създаден първият комитет „Единство“ със задача да се поправят несправедливите решения на Берлинския конгрес. Повод за гордост е водещата и знаковата роля на Велико Търново в изграждането на държавността след Освобождението. Именно тук Александър I Батемберг узаконява Съединението, издавайки на 8 септември 1885 година своя княжески Указ“, обобщи в изказването си кметът Панов.
Открита бе и изложбата „Съединението – събития и личности“ с артефакти от фонда на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Регионалната библиотека във Велико Търново. Експозицията ще остане в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ до 5 октомври.
Научният форум и изложбата са организирани от Сдружение „Велико Търново – историческа и духовна столица“, Община Велико Търново, Регионален исторически музей, Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Народна библиотека „Петко Р. Славейков“.