Община Социални дейности

У нас все още няма централизиран подход за половото възпитание и култура на подрастващите

Дейността на „Мобилен център за полово възпитание и култура към Центъра за обществена подкрепа / Консултативен център „Светулка“ – В. Търново бе представена на конференция  в старата столица. На нея своята работа  коментираха специалистите Надежда Попова – социален работник с над 15 години опит, Иванина Анчева – доктор по психология и автор на наръчника „Пътеводител в света на половото възпитание и култура“, издаден през 2022 година, студенти – доброволци, специалисти – психолози, педагогически съветници от обхванатите училища във В. Търново. В срещата участваха още и представители на екипите от социалните услуги в община Велико Търново, педагози от училища и детски градини, където са провеждани тренинги по програмата.

Висока оценка за свършеното през двете години от Мобилния център за полово възпитание и култура дадоха Иван Христофоров – директор програма SOS Детски селища за Велико Търново, Габрово и Трявна, Албена Добрева – управител на Центъра за обществена подкрепа, представители на Община Велико Търново, колеги.

Оказва се, че все още няма стандартизирана програма за половото възпитание в училища и детски градини. Обратната връзка от учебно-възпитателните заведения, в които екипът е работил с ученици е много положителна. През двете години в дейностите са се включили 25 студенти от ВТУ, както и 35 специалисти – педагогически съветници и психолози от училища във Велико Търново, специалисти от социалните услуги в Габрово, Трявна, Лясковец, Попово, екип от София. Участвали са десет родители, 28 деца на 6 години от ДГ „Здравец“, 218 ученици на възраст от 10 години в шест паралелки трети клас в СУ „Емилиян Станев“ и шест паралелки от СУ  „Вела Благоева“. Обхванати са и 87 ученици от четири паралелки 7-ми клас на 14 години в ОУ „Бачо Киро“ и 40 ученици на 12 години от две паралелки в 5-ти клас от същото училище, отчете на конференцията екипът на „Мобилен център за полово възпитание и култура към Центъра за обществена подкрепа / Консултативен център „Светулка“ – В. Търново.

Пред участниците в срещата бе представен и „Пътеводител в света на половото възпитание и култура“ на Иванина Анчева. Той е много полезно ръководство за родители и специалисти- психолози и педагогически съветници. В него се предлагат тренинги за деца в три възрастови групи – от 4 до 6 години, от 7 до 11 години и от 12 до 14 години, както и тренинги за родителите им. Дават се насоки как да се въведе темата за половата култура при най-малките. Предлагат се съвети за подготовката на децата за предстоящите промени през пубертета и идеи как да се партнира на юношите да станат възрастни.

 На конференцията бяха обменени и добри практики, споделен бе ценен опит и бе обсъдена устойчивостта на „Мобилен център за полово възпитание и култура“.