Над 130 000 души събра Седмият Националния събор на овцевъдите в България. Единственото по рода си у нас събитие се проведе от 11 до 13 май край Петропавловския манастир до Лясковец и бе най-успешното издание от старта на формата до сега.
На събора дойдоха хиляди фермери и посетители от цялата страна, както и много от постоянно живеещите в страната чужденци. Във формата се включиха и представители на браншови организации от Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Германия, Дания, Израел, Испания, Италия, Литва, Латвия, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия, Чехия и Финландия. На кръгла маса те дискутираха предизвикателствата пред младите овцевъди и козевъди и пред младите потребители и очертаха общи действия за стимулиране на отрасъла на общоевропейско ниво.
Насърчаването на потреблението на овчи и кози продукти и производството им от български суровини бе във фокуса на тазгодишния събор на овцевъдите, който премина под мотото „Българските храни от български суровини“. Затова и най-интересна за посетителите бе зоната за директни продажби, където 30 животновъди от цялата страна, преработващи собствено мляко, предлагаха свои продукти от овче и козе мляко.
Сделки за над 75 000 лева сключиха фермери на аукциона на чистопородни овце и кози. Продадени бяха 100 агнета за разплод, 40 мъжки разплодници и над 30 животни за разплод. Националната овцевъдна и козевъдна асоциация договори и износ за Македония на разплодни овце и кози.
Сред големите атракции на събора бяха изложенията на различни породи овце, кози пастирски кучета, коне и различните фермерски състезания. За първи път в надпреварата по ръчна стрижба с овчарска ножица се включи жена. Това бе Василена Георгиева от Нови пазар, която се конкурираше и с баща си Георги Кръстев . Василена се класира в челната тройка на стрижбата и получи специална поощрителна награда.
23-ма участници, от които 9 млади дами, се включиха в състезание по ръчно доене на овце. За първи път в това съревнование имаше и деца. 9-годишната Румяна Руменова от Бургас и 10-годишния Александър Куцаров показаха завидени за възрастта им хъс и умения.
Състезания по теглене на товари от коне-тежковози, по ръчно обезкостяване на агнета, различни кулинарни атракции, нестинари, хоротеки и различни концерти забавляваха посетителите през трите дни на събора.
60 майстори се включиха в занаятчийското изложение, а над 2000 изпълнители се изявиха на сцените на Националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“.
Край Петропавловския манастир имаше музейни експозиции, изложение на селскостопанска техника и оборудване, фотографски изложби и още много забавления.
Националният събор на овцевъдите в България се провежда ежегодно от 2011 година и е най-големият животновъден форум в страната. Събитието се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКАБ), със съдействието на Министерството на земеделието, храните и горите на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.