За пръв път ежегодната конференция „Моята мечта за България” се проведе във Велико Търново. Форумът се организира от евродепутата Ева Майдел по традиция в Брюксел, където тя и нейният екип срещат млади българи от цяла Европа с успели примери за подражание. В старата столица Майдел и кметът Даниел Панов бяха домакини на специалното издание на конференцията „Моята мечта за моя град”. В дискусията се включиха великотърновските предприемачи в софтуерната индустрия Светлин Наков и Невен Боянов, ректорът на Великотърновския университет проф. Христо Бонджолов, журналистът Ники Кънчев, стотици млади хора, ученици, студенти, представители на държавната и на местната власт.
„Най-важното, което трябва да съхраним и запазим е културно-историческото наследство, завещано от предците ни. Около 1500 паметника недвижима собственост притежава Велико Търново. Именно това богатство носи и прираста в туризма”, подчерта кметът Даниел Панов.
Като положителна тенденция той изтъкна проектите в областта на инфраструктурата, инвестициите в размер на 150 млн. лв. средногодишно, увеличения прираст на населението, бързия темп на развитие на града. „Радвам се, че успяхме да запазим ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, че Националният военен университет разкрива нови специалности както за курсантите, така и за студентите, че възстановихме филиала на Медицинския университет и Спортното училище”, каза Панов.
„Това е поредица от инициативи, които заедно с моя екип от няколко години провеждаме в Брюксел и мечтаем за България. Питаме българите там кога и защо биха се върнали и с тях чертаем пътя на това какви да бъдат нашите общи идеи и визия за развитие на страната. Но смятам, че разговора трябва да проведем и в родните си градове. Започваме от Велико Търново като град, който има не само висок икономически растеж, прираст на населението, но и като град, който дава възможности на неговите жители да реализират своите мечти тук и в региона. Смятаме че България има нужда от мечтите на своите хора”, обясни евродепутатът Ева Майдел.
Светлин Наков се занимава с програмиране близо 30 години. Първите уроци започнал в кръжока по програмиране в Пионерския дом. „Мечтая не ние да ходим в Силициевата долина, а да си направим прекрасна Силициева долина тук, в България, защо не и във Велико Търново. Това става с две неща. Едното е образование. Второто е предприемачество. Ако образованието някога беше по-добро, то предприемаческият дух систематично е бил унищожаван, първо, в годините на владичество от чужди империи, а по-късно от социализма, който искаше да направи всички хора еднакви – да карат еднаква кола, да живея в еднакви апартаменти и да ядат една и съща храна. Сега влязохме в ерата на свободата, където човек е свободен да отиде, където си иска, да работи каквото си иска, да живее където си иска, да вярва…, но тази свобода не идва безплатно. Тя идва след инвестиция в себе си. Инвестирайте в себе си, за да имате свободата. Това е единственият начин”, призова Наков.
„Една от причините да остана тук е, че намерих среда”, сподели основателят на търновския Клуб на програмиста Невен Боянов. Активните членове на организацията са 50-60, но съмишлениците в цялата страна са над 1000, поясни Боянов. „Смятам, че ролята, която имаме, е допълваща традиционното образование”.
„Децата са отворени към новостите, към технологиите, искат да ги учат, но не са подготвени за трудностите, пред които ще се спрат. А още старите гърци са казали, че хубавото е трудно. Затова трябва повече да се говори и да се открояват професиите от сферата на дигиталните технологии. Моята идея винаги е била да се опитаме да направим образованието европейско, за да не бягат нашите деца в Европа”, коментира ректорът на Великотърновския университет проф. Христо Бонджолов.
„Моята мечта е свързана с младите хора и образованието, защото Велико Търново е град, който има минало, настояще и бъдеще, свързано с образованието”, каза областният управител проф. Любомира Попова. Тя пожела Великотърновският университет да стане образователен център за Западните Балкани, след това за Югоизточна Европа, а защо не и за цяла Европа. „Мисля, че това стъпка по стъпка може да бъде реализирана мечта. Затова си мисля, че Велико Търново е град, който ни дава и корени, и криле”, обобщи проф. Попова.
Водещ на конференцията бе журналистът Ники Кънчев.