Тържествено бяха връчени наградите на отличените ученици, участници в ежегодния конкурс „Моят роден град“. За 25-и път Регионално управление на образованието – град Велико Търново и Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ организира конкурса. Той е за детско-юношеско творчество в областите литература и изобразително изкуство на тема „150 години от смъртта на Матей Преображенски – будител, книжовник, виден деец на българското национално възраждане, съратник на Апостола на свободата Васил Левски”.
99 творби бяха оценени от квалитетно жури. На тържественото награждаване днес организаторите връчиха традиционните първа, втора и трета награда във всеки раздел и съответната възрастова категория, също и специални награди. Имаше поощрителни награди, също награди за активно, колективно и устойчиво участие, награди за учители и ръководители. Бе връчена и Специална награда за дарителство, както и награда за най-активен млад читател. Наградите за участниците бяха художествени материали.
Официални гости на тържеството бяха Росен Иванов, зам.-председател на Великотърновския общински съвет, инж. Розалия Личева, началник на Регионалното управление на образованието, Пенка Игнатова, директор на Дирекция „Образование“ и Нелина Църова, директор на Дирекция „Култура, недвижимо културно-историческо наследство, празници и фестивали“ в Община Велико Търново, и зам.-директорът на Регионалния исторически музей в старата столица доц. д-р Миглена Петкова.
„Регионално управление на образованието във Велико Търново наистина много отдавна иска и създава възможности за творчески изяви на учениците под формата на конкурси, състезания, концерти, изложби. Тази изява по повод празника на града е изключително важна за нас, защото какво е родното място, в което живеем и мечтаем да бъде най-прекрасното, ако ние не направим малки стъпки в тази посока“, посочи инж. Розалия Личева.
Участниците поздрави и зам. -председателят на Великотърновския Общински съвет Росен Иванов. „До нас са храмът на Търновската конституция, на Светата Търновска митрополия, престолнината на търновските царе, а ние се намираме в храма на писаното слово и знание, Името на библиотеката и на площада – всичко тук е история, която трябва да претворим, изхождайки от миналото, в бъдещето на нашите деца. Неслучайно тематично е избран и поводът за този конкурс – Матей Преображенски – възрожденец, будител, човек, който е носил книжнината и е давал знания и умения на хората“, заяви той.
„Предвид, че говорим за деца и за тяхното творчество, за мен наистина е важно колко много от тях са проявили интерес да проучат темата и делото на отец Матей Преображенски. Тези деца растат в семейства и учат в училища, в които любовта към родния край, към историята и България е поставена на високо ниво и в тях гори този пламък. Пожелавам да го запазят и да го предадат на своите деца“, каза и директорът на Дирекция „Култура, недвижимо културно-историческо наследство, празници и фестивали“ в Община Велико Търново Нелина Църова.
Доц. д-р Миглена Петкова също приветства участниците. „Убедена съм, че любовта към историята, към род и родина се възпитават от най-ранна детска възраст и това доказват вашите читатели и децата на Велико Търново“, заяви тя.
Директорът на Дирекция „Образование“ в Община Велико Търново Пенка Игнатова поздрави децата за това, че виждат Търновград толкова красив, цветен и величествен.
Излъчването на награждаването в конкурса е част от събитията на културния календар на Община Велико Търново, Регионална библиотека и Регионално управление на образованието по случай Празника на град Велико Търново – 22 март. То се проведе в сградата на културната институция.