Култура

Младите архитекти Калоян Маринов и Димитър Панов представиха своите дипломни работи в изложба „Нови проекти в сърцето на стария град“

Младите архитекти Калоян Маринов и Димитър Панов представиха своите дипломни работи в изложба „Нови проекти в сърцето на стария град“ в Регионална библиотека „П.Р.Славейков“ – Велико Търново. Организатори на събитието са културната институция и Регионалните представителства на Съюза на архитектите в България и  Камара на архитектите в България.

Проектът на Калоян Маринов е „Библиотека – филиал на Регионална библиотека „П.Р.Славейков“, а на Димитър Панов – „Интерактивен музей – Второ българско царство“. Сградите са проектирани за терена на Старо военно училище и са оформени като големи и модерни културни пространства.

„Велико Търново е историческа и духовна столица на България и тя не бива да бъде забравена от никого и от най-височайшите персони, предствляващи културата. Забравена е, но не е забравена от младите архитекти, проявили смелостта да сътворят нещо, което е естествено развитие на нашия град и ще намери своята реализация в кратки срокове. Двата проекта са нужни на Велико Търново. Това са богати проекти, наситени със социални дейности, приключения, с това един човек, посетител да изкара целия си ден само в тези обекти – библиотеката и музея, т.е културата и знанието, могат да задържат вниманието. На неразорана „нива“ работят двамата архитекти. Това е голямо предизвикателство. Това е една зона, наситена със социални дейности, но е и контрапункт на стария град. Двете сгради се вписват и в средата, и в ландшафта, наситени са с функции. Те са големи споделени пространства“, посочи арх. Драгомир Йосифов, председател на Комисията по ТСУ към Великотърновския общински съвет и изрази надежда, двата проекта да намерят реализация в най-кратки срокове, защото градът има необходимост от тях.

„Проектите за нова библиотека и за интерактивен музей са на световно ниво! Двамата млади архитекти са се справили с тежка и сложна задача. Проучили са детайлно терена, изследвали са образци в архитектурата у нас и по света. Професията на архитекта остава скрита, работим в офисите, но след като излезе нашият труд наяве, тогава се вижда. Прекрасни проекти, изпипани професионално“, поздрави младите архитекти и арх. Милен Маринов, заместник-председател на местните структури на Съюза на архитектите и Камара на архитектите, и ги покани да станат членове на двете организации за Велико Търново.

Картини – графика с изглед на старата столица получиха младите архитекти, тематичен брой на сп. „Архитектура“, с прикачен диск от 1985 година на брой, също посветен на Велико Търново и по 500 лева, дарение и поощрение от местния инвеститор Красимир Гърдев.

 

снимки – проектът на Калоян Маринов – „Библиотека – филиал на Регионална библиотека „П.Р.Славейков“

главна снимка – Димитър Панов представя проекта си – „Интерактивен музей – Второ българско царство“