Тази година Духовият оркестър към Община Велико Търново чества своя половинвековен юбилей. Рождения си ден биг бендът, както всички го наричат, ще отбележи с концерт на 7 декември в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов”. Специални гости са Орлин Горанов и Весела Бонева, а входът за него е свободен, покани се вземат от касата на театъра. Песни от репертоара на Орлин Горанов, няколко дуета с Весела Бонева, сред които „White Christmas”, и коледна биг бенд сюита са част от изпълненията, които ще чуят старостоличани и гости.
В навечерието на празника, половин час преди поредната репетиция, разговаряме с маестро Владимир Бошнаков, диригент на оркестъра в момента. Вече четири години Бошнаков работи с музикантите от биг бенда. Поканата идва от кмета на Общината инж. Даниел Панов и маестрото веднага приема.
Създаден през 1967 година като духов оркестър, бендът в началото обслужва ритуалите на Община Велико Търново и се изявява в парковете и концертните зали. С течение на годините музикантите започват да разнообразяват репертоара си, а естрадно-джазовата музика, която изпълняват, носи по-модерно звучене, което дава повод освен духов оркестър да бъдат наричани и „биг бенд”, обяснява маестро Бошнаков.
„Радвам се, че съм диригент на този оркестър”, обобщава по категоричен начин маестрото. Роден е в Плевен, от където започва професионалният му път. Обстоятелствата така се стичат, че вече близо 15 години живее и работи във Велико Търново. Първоначално стартира като преподавател във ВТУ, след това става диригент в МДТ „Константин Кисимов”, където е назначен и като главен диригент. Към момента ръководи и оркестрите към русенската и старозагорската опера.
С 24-ма души работи в момента маестро Владимир Бошнаков – толкова са музикантите в Общинския духов оркестър на Велико Търново. „Страхотно удоволствие е, това е нещо различно от класическата музика,с която се занимавам. Тази джазова и естрадна музика ми носи много удоволствие, разтоварва ме, с огромна радост се захващам с тези жанрове”, споделя диригентът. Допълва, че екипът е много добре сработен през годините, а репетициите им са всеки ден. „Искам да отбележа две имена – Дочо Папазов, който е създател на оркестъра и е работил през първите десет години с него. След това той се пое от Харалампи Попов, който работи близо 40 години. Този колектив има способността за няколко дни да прави нови програми и произведения и да ги разучава с лекота”, подчерта маестро Бошнаков.
Средната възраст на музикантите обаче е доста висока, липсата на млади кадри е огромна болка за диригента. „Трябва някой да застане до тях и да поеме от тяхната енергия. Липсата на кадри е огромен проблем не само за нашия оркестър, а и за оркестрите изобщо в България”, коментира още маестро Бошнаков.
Участията на биг бенда в парка „Марно поле” през топлите месеци на годината са сред успешните проекти на музикантите, посочи Владимир Бошнаков. Идеята за тези изнесени концерти е на кмета на Велико Търново Даниел Панов, директора на дирекция „Култура, туризъм и международни дейности” Нелина Църова и маестро Бошнаков. „По време на тези участия събираме повече и по-разнообразна публика. Вече обявяваме изявите си двуезично в профила си, имаме много приятели чужденци. Но идеята ни е този проект да се разшири, да включим в него и местни клубове по танци, децата да идват, да танцуват”, допълни маестро Бошнаков.
Подрастващите трябва да видят, че тази музика е приятна и че тя ги развива и умствено, и физически, категоричен е диригентът. „Иска ни се децата да имат възможността да видят как се създава живото изкуство. По време на участия малки деца идват, застават пред ударните инструменти, а колегите им дават я дайре, я чинел, и много се радват”, обобщи Бошнаков.
Желанието на чужденка по време на участие на музикантите в парка „Майка България” да заплати концерта, е сред куриозните и забавни моменти, на които попадат те напоследък. Друга забавна случка е, когато англичанин отива при тях и ги пита дали знаят точно определена песен, и дали могат да я изпълнят за него. „Все още не сме имали желаещ да изпее с нас някоя песен, би било много интересно”, с усмивка допълва разказа си маестро Бошнаков.