За поредна година Великотърновският университет бе посланик на българския език извън границите на България. С подкрепата на висшето училище в Тиранския университет, Република Албания, за втора поредна година беше проведено Лятното училище по български език. Доц. д-р Раки Бело и д-р Миранда Бело водиха практически и лекционни занимания с две групи студенти – начинаещи и напреднали. Също така лекции пред студенти по проекта за мобилност по програма Еразъм+ изнесоха и проф. Слави Димитров и д-р Татяна Димитрова.
Лятното училище беше подпомогнато от ВТУ с учебници и преподавателско участие по проекта за мобилност по програма Еразъм+ между двата университета.
25 участници в езиковите курсове по български език (17 в ниво А1 и 8 в ниво А2) получиха сертификатите си за участие в обучението. На тържеството присъстваха деканът на Факултета по чуждоезиково обучение, проф. д-р Есмералда Кромида, зам. Деканът, доц. д-р Огерта Корути, посланикът на Република България в Тирана, г-н Момчил Райчески и аташето в българската мисия, Мария Пеева. Г-н Райчевски изнесе лекция на тема „Българо-албанските дипломатически отношения“, а г-жа Мария Пеева – на тема „България и Албания – сътрудничество в сферата на образованието, радио-телевизионните програми, проектите за сътрудничество“. Всички приветсваха присъстващите и изразиха готовност да помогнат за да го има лятното училище по български език и в бъдеще. Церемонията стана още по-красива, когато една от студентките, облечена в българска народна носия се появи с кошница, в която бяха сертификатите. Студентите от своя страна подариха на посланик на Република Албания тяхна изработка с български мотиви.
Изучаването на българския език е сред приоритетите в стратегията за интернационализация на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Интересът към българския език в Албания се дължи както на добросъседските ни отношения, така и на българското малцинство в тази страна.




