Социални дейности

„Лятна зона за децата“ организира екипът на ЦОП „Светулка“ в с. Шемшево

„Лятна зона за децата“ организира днес екипът на Център за обществена подкрепа „Светулка“ –  Велико Търново, предоставен за управление на Сдружение “SOS Детски селища България“ във великотърновското село Шемшево. Съвместно с Център за работа с деца и младежи, социалните работници направиха истински празник за всички присъстващи. Състезателни игри, ателие за изработка на шапки, приготвяне на летни разхлаждащи напитки и много изненади бяха подготвили организаторите. С информационни брошури и съвети за позитивно общуване с децата, екипът на  Център за обществена подкрепа „Светулка“ –  Велико Търново представи по нестандартен начин на всички участници в събитието дейността на социалната услуга.

„Близо 50 деца и родители посетиха мероприятието ни. Всички се забавляваха. Най-интересно беше с най-малките, на които много им харесаха сапунените балони. С мероприятието си се стремим да покажем подкрепата, която специалистите могат да предоставят на децата и родителите“, поясни за Общинско радио Велико Търново Надежда Попова, дългогодишен социален работник.

Това е второто събитие  на екипа на Център за обществена подкрепа „Светулка“, с което цели да запознае присъстващите със своята дейност. Първото бе през юли в с. Присово.

Център за обществена подкрепа на Сдружение „SOS Детски селища България“ e комплекс от социални услуги предназначени за деца и семейства, който функционира от 2008 година в партньорство с Община Велико Търново.

Основна цел на Център за обществена подкрепа е оказване на подкрепа на семейства в риск да развият своя капацитет за грижа към децата в три основни направления:

Гарантиране достъпа на децата до основни услуги, необходими за тяхното оцеляване и развитие, закрила и право на участие: образователна, здравна и психосоциална и психологическа подкрепа, помощ за задоволяване на основните жизнени потребности на децата, за подобряване на условията на живот;

Подкрепа на семействата да полагат грижи за своите деца, като повишат своите родителски знания и умения; търсят постоянен източник на ресурси за осигуряване нуждите на техните деца сега и в бъдеще; управляват своите ресурси ефикасно. Тези услуги достигат до децата чрез техните семейства.

Укрепване на системата за подкрепа на децата в риск и техните семейства в рамките на общността. Подкрепата се осигурява за членовете на обществото да се самоорганизират, така че да са в състояние да развият и изпълняват собствените си задължения по отношение нуждите на децата в риск и техните семейства. Тези услуги достигат до децата чрез тяхната общност.

Потребители на предоставените социални услуги са:

деца от 0 до 18 години в риск /деца, в риск от изоставяне; деца в риск от неглижиране на базови потребности;  деца- жертви на физически и емоционален тормоз; деца в риск от отпадане или отпаднали от училище; деца с поведенчески проблеми/; младежи, напускащи институции за отглеждане на деца; самотни родители и семейства, търсещи подкрепа за своите деца; кандидати за приемни родители и осиновители;

приемни родители и осиновители; професионалисти, предоставящи  грижа за деца.

Услугите са психологическо консултиране и подкрепа на деца и родители /индивидуално и групово, вкл. групови тренинги/ за: развитите на комуникативни и социални умения; възстановяване и подобряване на връзките със семейството; развитие на умения за живот; справяне с конфликтни ситуации, подобряване на взаимоотношенията с връстници.

Индивидуално педагогическо консултиране на деца, които срещат трудности в училище;

Психосоциална и/или психологическа подкрепа за родители :

Предоставяне на възможност за юридическо консултиране.

Подпомагане на семействата за достъп до специализирани медицински услуги – подкрепа при намиране на необходимата медицинска помощ за нуждаещи се деца.

Подкрепа на семейства за осигуряване на достъп до училище и детска градина.

Обучение на кандидати за приемни семейства и подкрепа на одобрени приемни семейства с деца.

Услуги по осиновяване – обучение на кандидат-осиновители и подкрепа на семействата след осиновяване.

Мобилна социална работа – активна подкрепа на място на семейства от високорискови общности  и в ситуация на социална изолация.

снимка – Фейсбук – Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални политики, здравеопазване, транспорт“ в Община Велико Търново