След прекратяване на извънредната епидемична обстановка от 1 април, в лечебните заведения и в област Велико Търново са закрити временно утвърдените легла за лечение на пациенти с ковид -19. „В момента болните с потвърдена диагноза лежат в инфекциозното отделение, а пациентите с пневмония и ковид инфекция в първо вътрешно. Децата с тази диагноза се приемат в педиатрията“ , коментира д-р Галина Гарева – медицински директор на областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. Тя обясни, че ковид болните в инфекциозното отделение се лекуват по клинична пътека – 104, за грип, а в другите две отделения по клиничната пътека за пневмония за лица над и под 18-годишна възраст, като пневмонията е последица или усложнение от ковид инфекцията.
„Това, че по документи извънредната епидемична обстановка е отменена, не означава, че няма опасност и проблеми. Все още случаи с ковид-19 съществуват и то не малко“, каза д-р Стела Денчева – управител на белодробната болница във Велико Търново. Тя подчерта, че са прекратени плащанията по клиничната пътека за лечение на пациенти с инфекцията и по-високите разходи за тях ще са за сметка на лечебното заведение. А разликата в клиничните пътеки е над два пъти в полза на прекратената за ковид-19 и дори тя трудно е покривала разходите за лечението на ковид пневмониите. „Огромен проблем за диагностицирането на заболяването в доболничната помощ е отпадането на направлението от личния лекар за PCR. Болният си прави домашен антигенен тест, идва в кабинета и съобщавайки, че е с положителен резултат, иска лечение. Той обаче не е проследен, не е обработен, разхожда се свободно и това ще увеличи случаите“, алармира д-р Денчева.
Разкритата ковид зона във Велико Търново помогна на около 400 пациенти с лека и средно тежка симптоматика без направления. „Само около десетина пациенти от потърсилите консултация са хоспитализирани. Някои бяха с придружаващи заболявания, при други падна сатурацията, защото болните са на различна възраст и с различен здравен статус. Другите посетили ковид зоната бяха на домашно лечение и наблюдение и това облекчи болничната помощ“, коментира д-р Драгош Методиев – управител на Медицински център „Диагноза и здраве“, който реализира дейността на ковид зоната. Според него ковид зоните са разкрити малко късно, но са успели да изпълнят задачите си.
„Отмяната на извънредната епидемична обстановка не промени алгоритъма за карантиниране на болните от ковид и контактните лица. Продължава и процесът по ваксиниране. Подробна информация за това има на страницата на РЗИ. Регламентирани са промените в диагностичната и лечебната дейност, както и режимът за влизане и излизане от страната“, сподели заместник-директорът на инспекцията във Велико Търново д-р Красимира Петрова.
Даниела Лазарова