Темата за българската практика Паневритмия ще бъде представена пред обществеността на Велико Търново. На 29 февруари, събота от 11.00 часа в залата на Общината доц. Людмила Червенкова, преподавател в Спортната академия в София, ще представи във физически, емоционален и ментален план ползата от този духовна практика. А именно – да поддържа здравето, да развива добродетелите, да повдига духа и вдъхновява, да носи мир, да подбужда към добро и така да стимулира хармоничното развитие на човека и човечеството.
Този формат, поднесен по един научен и практически начин, е част от Националното представяне на Паневритмията, гостувало в градовете Пловдив, Стара Загора, Русе, Благоевград, Габрово, Казанлък, Плевен, Трявна и Пазарджик, Айтос, Шумен.
Преди 95 години в България започва създаването на една уникална двигателна практика, предназначена да поддържа здравето, да развива добродетелите, да повдига духа и вдъхновява, да носи мир, да подбужда към добро и така да стимулира хармоничното развитие на човека и човечеството. Това е паневритмията. В продължение на над 20 години (1922-1944) българският мъдрец и духовен учител Петър Дънов работи съвместно с някои свои ученици върху нейното създаване, описание, усвояване и усъвършенстване. Така на света идва забележителното по своята достъпност, сила и красота явление, наречено паневритмия. В световен мащаб няма друга групова двигателна практика, която да обединява в себе си толкова много, доказано благотворни фактори като паневритмията. В нея се съчетава синхронично положително влияние на мощни средства като: движение, музика, поезия, слово, пеене, дишане, концентрация на мисълта, абстрактно мислене, положителни емоции, светлина, чист въздух, връзка с природата и социално взаимодействие.
Паневритмията може да бъде определяна от много гледни точки. Първо, тя е оздравителна и възпитателна практика, съдържаща ритмично, плавно и осъзнато движение. Изпълнява се на открито групово. Състои се от три дяла, включващи 30 ритмични гимнастически упражнения, изпълнявани по двойки в кръг и в други по-сложни, групово оформяни фигури. Всяко изпълнение на паневритмията, продължаващо около 70 минути, осигурява на практикуващите 60 пълни минути движение, като краката се движат не около 53 минути, а горните крайници се движат около 51 минути (Червенкова, 2002). Това е цяло богатство за съвременния човек, твърде склонен към обездвижване. Паневритмията осигурява приятно и достъпно за всяка възраст движение и укрепване на ставите и мускулите, подобряване на координацията на движенията, на равновесието, ловкостта, походката и при това има забележително добро влияние върху психиката.
Паневритмията може да бъде определена и като музикотерапия. Тя се състои от 20 уникални музикални композиции, които са специално създадени да влияят благоприятно на съвременния човек. Музиката на паневритмията е нейната сърцевина, която повдига, лекува и радва, говорейки на универсалния музикален език, достъпен за всяко живо същество. Към тази жизнена и спокойна музика са допълнително добавени стиховете на 28 песни, адаптирани към музиката на паневритмията и предназначени да се пеят при изпълнението ѝ.
Преобладава положителното настроение, усещането за светлина, удоволствието от живота, от съвместните преживявания и радостта от единението с красотата на растителния, животинския и човешкия свят.“ (Сапунджиева; 2007). Благодарение на тази красива поезия изпълнението на паневритмията се превръща в терапия, ползваща директното положително въздействие на специално подбрани думи и фрази, съдействащи за обновяването и повдигането на духа чрез силата на словото. Затова паневритмията може да се нарече и терапия чрез слово.
С основание може да твърдим, че паневритмията е и арттерапия. Тя съдържа няколко вида арттерапия: базирано на движение изкуство, музикотерапия (пасивна – слушане и активна – пеене) и елементи на театър (има сюжетна линия, разказва с движения). При практикуване на паневритмия е възможно изразяване чрез избор на фини детайли в индивидуалното движение като практикуващите е желателно да търсят своите красиви движения, изразяващи важни за тях положителни качества.
Научните изследвания показват, че дори начално обучение по паневритмия е ефективно средство за подобряване на психофизическото състояние и качеството на живот на обучаваните. Едно от най-новите изследвания на паневритмията показва, че начално 5-6 месечно обучение по паневритмия при възрастни е ефективно средство за подобряване на психофизическото състояние и качеството на живот на обучаваните.
Установява се експериментално, че обучението по паневритмия намалява ситуативната и личностната тревожност, намалява възприетият стрес, намалява агресивността, намалява депресивните симптоми; увеличава значимо позитивните емоции, увеличава щастието, повишава общата самооценка, надеждата, оптимизма, повишава устойчивостта на стрес, повишава удовлетвореността от живота; подобрява статичнатa равновесна устойчивост, подобрява динамичното равновесие и общата подвижност и др.