Култура

При голям интерес бе открита изложбата на Красимира Друмева „Образи на преживяното“

При голям интерес в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ гр. Велико Търново беше открита  изложбаta на преподавателя във Факултета по изобразително изкуство във ВТУ доц. д-р Красимира Друмева. Експозицията, озаглавена  „Образи на преживяното” . Тя събра десетки приятели, близки и възпитаници на авторката, и почитатели на изкуството от Велико Търново и региона. В нея са представени живописни платна, рисунки, дигитална графика и плакати, част от творческата й работа в периода 2000-2024 година. Специален поздрав към авторката отправи заместник-ректорът на ВТУ доц. д-р Анна Иванова. Тя призна, че се е включила в откриването по лични мотиви, защото работи активно с доц. Друмева в областта на международното сътрудничество и има преки впечатления от нейната работа. С радост мога да кажа, че тази динамика, ентусиазъм и енергия, с които тя мотивира студентите и организира различни културно-творчески събития, виждам и в нейните творби, каза доц Иванова

Задълбочен анализ на творчеството на авторката направи доц. д-р Мариета Конова, която определи Красимира Друмева, като духовен номад, който странства без дом по необозримите пътища на фантазията и сетивното.

„Изследвайки всеки детайл, сянка, чувство, цвят, тя потъва все по-дълбоко в пространствата на духовното, отвъд материалния свят, посочи доц. Конова.  И допълни, че в своите пейзажи тя пресъздава веднъж фини, друг път бурни емоционални състояние, разкрити с логична яснота и настроение, чрез експресивната сила на цвета, чрез въздействащ рисунък.  „Дигиталните графики на авторката са същевременно аналитични и синтезирани образи на съвременниците. Тя използва техниката на колажа, за да свърже нейни фотографии в плетеница от текстури и щрихи, до степен на превръщането им в живописна маска.  В рисунките си тя не търси пресъздаване на реалистични форми, а по-скоро залага на ритъма, на усещане за въображаема музика. Това прави нейните листи бъбриви в детайли и красноречиви в общата композиция. Несъмнено плакатът е фундаментален в творчеството на Красимира Друмева. Тук нейната комуникативност посредством символа е най-категорична, каза доц. Конова.

Развълнувана, доц. Красимира Друмева заяви, че посвещава тази изложба на Велико Търново. „Тук намерих своите приятели, намерих любовта, израснах като творец и човек, родих своите деца. Голяма част от творбите са вдъхновени града, който непрекъснато бълбука и изненадва с нови преживявания. Тук живеят и творят много талантливи хора, които ме вдъхновяват. Сърцето ми е пълно!“, каза още авторката.